Shpërthen sërish vullkani në Islandë, pritet evakuimi i 4 mijë banorëve të qytetit Grindavik

Shpërthen sërish vullkani në Islandë, pritet evakuimi i 4 mijë banorëve të qytetit Grindavik

Vullkani në jugperëndim të Islandës ka shpërthyer sot, ka njoftuar zyra meteorologjike e këtij vendi, që është shpërthimi i pestë në Reykjavík nga viti 2021.

Helikoperi i Rojave Bregdetare është dërguar sot për ta bërë vlerësimin e situatës dhe lokacionin e saktë të shpërthimit, ka njoftuar zyra e mbrojtjes civile, transmeton Telegrafi.

Shpërthimi filloi në veri të qytetit Grindavik, por akoma nuk është e qartë nga po vijën llava dhe në çfarë drejtimi është nisur, ka njoftuar televizioni RUV.

Shpërthimi i fundit filloi në Svartsengi më 18 dhjetor, pas evakuimit të 400 banorëve të qytetit Grindavik dhe mbylljes së banjës gjeotermale Blue Lagoon, një destinacion i njohur turistik.

Grindavik në fund është “kursyer” pasi që llava ka rrjedhur në drejtim tjetër. E shtrirë midis pllakave tektonike Euroaziatike dhe Amerikës së Veriut, dy më të mëdhatë në planet, Islanda është një vatër sizmike dhe vullkanike, pasi dy pllakat lëvizin në drejtime të kundërta.

LEXO EDHE:

Back to top button