Shpërthimi i vullkanit La Palma do të shkaktojë ‘cunami katastrofike’, thonë ekspertët

Akademikët kanë modeluar në mënyrë të furishme ndikimin e mundshëm të vullkanit Cumbre Vieja që aktualisht po shpërthen në Ishujt Kanarie, dhe ata kanë nxjerrë disa përfundime të tmerrshme

- Advertisements -

Ekspertët kanë paralajmëruar se një shpërthim vullkanik masiv në Ishujt Kanarie mund të jetë gati të shkaktojë një cunami “katastrofik” që mund të arrijë në SHBA. Gjatë fundjavës grumbujt e lavës më të gjatë se një ndërtesë trekatëshe shpërthyen lart dhe u derdhën poshtë kreshtës Cumbre Vieja në La Palma pasi një pjesë e konit vullkanik u shemb. Vullkani fillimisht shpërtheu më 19 shtator, por tani situata është përkeqësuar ndjeshëm.

EUROPEAN SPACE AGENCY HANDOUT/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Imazhet satelitore tregojnë copat e lavës që lëndohen mbi rrjedhjet e mëparshme, tashmë të ngurtësuara dhe drejt shtëpive më poshtë. Të dhënat nga Copernicus, një sistem vëzhgimi, thonë se 1,186 ndërtesa tashmë janë fshirë plotësisht ose pjesërisht me 95 të tjera tani në rrezik. Ekspertët tani po thonë se një mega-cunami mund të jetë në rrugë. Studiuesit në Geosciences Barcelona janë përpjekur të rindërtojnë kolapsin e fundit vullkanik që ndodhi në rajon, në El Abrigo rreth 180,000 vjet më parë. Duke u bazuar në modelimin e tyre, ata arritën në përfundimin se mund të ketë një ndikim “katastrofik” në ishull, i cili do të shihte një rrëshqitje “shkatërruese” të shkëmbit vullkanik që do të përplaset në oqean, do të zhvendoste ujin dhe do të prodhonte një cunami humongous.

IGME/DAPRESS / SplashNews.com

Ata publikuan gjetjet e tyre në Journal of Geophysical Research: Solid Earth. Akademikët Steve Ward dhe Simon Day, nga Universitetet e Kalifornisë dhe Londrës respektivisht, kanë thënë gjithashtu se, nëse një krah i vullkanit shembet, do të formohen valë goliathi. Ata vlerësojnë se këto valë do të godasin Spanjën dhe Marokun brenda dy deri në tre orë nga kolapsi, dhe Brazilin, SHBA -në dhe Kanadanë brenda nëntë orëve.

YouTube video

Ata përfunduan në një artikull shkencor: “Provat gjeologjike sugjerojnë se gjatë një shpërthimi të ardhshëm, vullkani Cumbre Vieja në ishullin La Palma mund të përjetojë një kolaps katastrofik të krahut.

LEXO EDHE:

Back to top button