Shqipëri, 6 humbje jete dhe 146 raste të reja në 24 orët e fundit

epa08364685 A handout photo made available by the US Navy shows US Sailors donning personal protective equipment before entering the intensive care unit to treat patients aboard the Military Sealift Command hospital ship USNS Comfort (T-AH 20), in New York, New York, USA, 13 April 2020 (issued 15 April 2020), during the coronavirus disease (COVID-19) pandemic. Comfort cares for trauma, emergency and urgent care patients without regard to their COVID-19 status. Comfort is working with Javits New York Medical Station as an integrated system to relieve the New York City medical system, in support of US Northern Command’s Defense Support of Civil Authorities as a response to the COVID-19 pandemic. EPA-EFE/MC2 SARA ESHLEMAN/US NAVY HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES


Ministria e Shëndetësisë së Shqipërisë raporton 6 viktima të tjera dhe 146 raste të reja me koronavirus në 24 orët e fundit. Në raportimin e përditshëm Ministria bën me dije se aktualisht në spital janë duke marrë trajtim 115 persona, 16 prej të cilëve janë në terapi intensive ndërsa 5 të intubuar. 79 persona janë shëruar nga koronavirusi për ta çuar totalin nga nisja e pandemisë në 3695.

LEXO EDHE:

Back to top button