Shteti Islamik mori përgjegjësinë për shpërthimin në afërsi të Kirkukut

Shteti Islamik mori përgjegjësinë për shpërthimin në afërsi të Kirkukut

Organizata terroriste Shteti Islamik ka marrë përgjegjësinë për vrasjen e të paktën nëntë policëve federalë irakianë në sulmin e sotëm me bombë në kolonën e tyre pranë Kirkukut, njoftoi grupi ekstremist në kanalin e tij Telegram.

Siç tha një nga dy burimet nga shërbimi i sigurisë irakiane për Reuters, shpërthimi ka ndodhur në afërsi të fshatit Safra, i cili ndodhet rreth 30 kilometra në jugperëndim të Kirkukut dhe dy policë të tjerë ndodhen në gjendje kritike.

Kryeministri i Irakut Muhammad Shia al-Sudani urdhëroi një kërkim për terroristët pas sulmit.

Iraku shpalli fitoren ndaj Shtetit Islamik, i cili mbante pjesë të mëdha të vendit, në dhjetor 2017, kujton Reuters.

LEXO EDHE:

Back to top button