Shumë thonë se ky është çaji më i mirë për kollën: Ka vetëm një përbërës dhe është aq i fuqishëm sa ndihmon menjëherë.

Pirja e pijeve të nxehta si çaji mund të ndihmojë në qetësimin e kollës dhe disa lloje çaji kanë një avantazh specifik.

Kollitja është një refleks që i shërben trupit për të pastruar rrugët e frymëmarrjes dhe megjithëse është e zakonshme vetëm kur jemi të sëmurë, me infeksione të ndryshme virale dhe bakteriale, kolla mund të shkaktojë alergji të ndryshme, astmë, madje edhe refluks acidi.

Nëse kolla juaj pasohet nga simptoma të tjera si rritja e temperaturës së trupit, dhimbje koke, etj. ose është shumë e vazhdueshme, sigurohuni që të shihni një mjek.

 

 

 

Çaji me xhenxhefil për kollën

Platforma mjekësore “Healthline” veçon disa çajra si shumë të dobishëm në rast kolle, ndër to janë:

– çaj mjalti;
– çaj me rrënjë marshmallow;
– çaj jeshil;
– çaj sherebele;
– çaj nenexhik;
– caj xhinxheri.

Kështu një studim i ekspertëve iranianë, i publikuar në vitin 2015 në revistën mjekësore “Jundishapur Journal of Natural Pharmaceutical Products”, deklaroi se xhenxhefili ka veti të fuqishme anti-inflamatore dhe antioksidante që mund të ndihmojnë në qetësimin e kollës dhe fytit dhe rrugëve të frymëmarrjes të irrituar.

 

 

 

Gjithashtu, një studim i kafshëve i publikuar në të njëjtin vit në Phytotherapy Research zbuloi se ekstrakti i xhenxhefilit reduktonte ndjeshëm kollën.

Xhenxhefili është i pasur me lëndë ushqyese, dhe në 100 gramë ka rreth 80 kalori, 18 gramë karbohidrate, 1,8 gramë proteina dhe shumë pak yndyrë, vetëm 9,75 gramë.

Xhenxhefili përmban një sasi të konsiderueshme të vitaminave A, B kompleks, C, D, E, K, pastaj kalcium, hekur, magnez, fosfor, kalium, natrium, folate, zink, bakër…

LEXO EDHE:

Back to top button