Si diçka nga filmi “Dune”: Një plazhist u trondit kur gjeti një krijesë të çuditshme!

Will Miles , 26 vjeç, ndërsa po ecte në plazh në Devon, Angli, gjeti një krijesë me pamje të tmerrshme. Fotot e tij të kësaj krijese detare u shfaqën në rrjetet sociale, ndaj shkaktuan shumë vëmendje dhe debate se çfarë ishte saktësisht

Shumë e kanë krahasuar krijesën e pazakontë të detit me krimbat e rërës nga filmi fantastiko-shkencor Dune, raporton New York Post.

“Ishte shumë e dukshme, e shtrirë në pjesën qendrore të plazhit. “Krijesa kishte dhëmbë të mprehtë me një gojë që dukej si një gjitar,” tha Miles.

Krijesa e çuditshme kishte një trup si ngjala dhe një numër të madh dhëmbësh të mprehtë. Pasi postoi fotot në Facebook për të identifikuar krijesën e pazakontë, Miles shpejt mori një përgjigje. Në fakt ishte një gjarpër deti.

Ngjala e detit ka një gojë të rrumbullakët dhe të gjerë, dhe dhëmbët e saj janë të mprehtë dhe të renditur në disa rreshta rrethore. Ushqehet duke u lidhur me gjahun dhe më pas thith gjakun dhe indet me ndihmën e gjuhës së ashpër.

Sulmet ndaj njerëzve nga këta gjarpërinj deti janë të rralla. Kafshimi i tyre nuk është fatal, por mund të jetë i dhimbshëm dhe të çojë në infeksion.

 

LEXO EDHE:

Back to top button