Si të shpëtojmë nga milingonat: Tre mënyra efektive

Si të shpëtojmë nga milingonat: Tre mënyra efektive

Ndërsa temperaturat rriten, milingonat bëhen më aktive ndërsa kërkojnë ushqim. Më pas ato riprodhohen, gjë që mund të çojë në një rritje të numrit të tyre.

Pranvera është afër, që do të thotë se ditët ngadalë po bëhen më të gjata, më të ndritshme dhe më të ngrohta. Ndërsa ky është një lajm i mirë për kopshtet tona, moti më i ngrohtë do të thotë gjithashtu se milingonat së shpejti do të jenë më aktive.

Milingonat mund të shkaktojnë shumë probleme në shtëpi, pasi futen në dollapët, ushqimet dhe madje edhe frigoriferët.

Eksperti i grumbullimit Chris Hutton ka zbuluar se si të largohen në mënyrë njerëzore dëmtuesit nga shtëpitë.

1. Uthull Uthulla
është një pastrues i shkëlqyeshëm dhe mund të përdoret për pastrimin dhe larjen e dritareve, si dhe mund të përdoret për të larguar dëmtuesit si milingonat. Chris shpjegoi se si të përdorni uthull të bardhë për të larguar milingonat.

– Spërkatni një tretësirë ​​me pjesë të barabarta uthull dhe ujë rreth pikave të hyrjes, shtigjeve të milingonave dhe zonave të njohura të infektimit. Kjo i ndërpret gjurmët e tyre të aromës dhe i pengon milingonat të kthehen, zbuloi ai.

2. Vajrat esencialë
Disa vajra esencialë, të tillë si mente, pemë çaji dhe vajra agrume, “janë repelantë natyralë të milingonave,” tha Chris.

Në vend që të përdorni vajra esencialë të pastër, eksperti sugjeroi përzierjen e tyre me ujë. Thjesht përzieni disa pika të këtyre vajrave me ujë dhe spërkatni tretësirën përreth shtëpisë tuaj për të larguar milingonat.

Përqendrohuni në spërkatjen e kornizave të dyerve, zonave përreth dyerve, dritareve dhe hapjeve ku milingonat ka të ngjarë të hyjnë.

3. Kanella
Kanella gjendet pothuajse në çdo dollap kuzhine dhe përdoret shpesh në pjekje dhe gatim. Por a e dini se mund të përdoret gjithashtu për të larguar dëmtuesit? Spërkatja e kanellës së bluar mbi ose rreth shtigjeve të milingonave mund të prishë gjurmët e tyre të aromës, gjë që mund t’i pengojë ata të hyjnë në shtëpi. Është një metodë e sigurt dhe jo toksike për të larguar milingonat.

LEXO EDHE:

Back to top button