Spalleti: Turne i shkëlqyer, mora përgjigje pozitive nga kualiteti individual

Dy miqësore në tokën amerikane dhe dy fitore për Italinë. Kombëtarja e kaltër mposhti 2-0 Ekuadorin, pasi kishte triumfuar ndaj Venezuelës më parë. Trajneri Luçiano Spalletti u shfaq i lumtur pas suksesit me Ekuadorin, duke vënë theksin te forca e grupit.

“Ishim skuadër në çdo fazë të ndeshjes. Mund të sulmosh ose mbrosh më shumë, por rëndësi ka të luash gjithmonë në bllok, si një skuadër e bashkuar. Dhe ne ishim të tillë kundër Ekuadorit. Djemtë treguan që janë seriozë, shumë seriozë. Mos të harrojmë që kishim një kundërshtar të fortë përballë. Sulmuam më shumë në pjesën e parë. Kishim mundësi të shënonim më tepër, por pati rëndësi fakti që u shfaqëm skuadër e vërtetë. Kjo më gëzon. Ishte një turne pozitiv, madje mund të them i shkëlqyer sa u përket përgjigjeve individuale që mora nga futbollistët“, theksoi tekniku 65-vjeçar.

Italia është pjesë e grupit B në Euro 2024, bashkë me Shqipërinë, Kroacinë dhe Spanjën.

LEXO EDHE:

Back to top button