Sulmi me bombë në Turqi, arrestohet një i dyshuar

Sulmi me bombë në Turqi, arrestohet një i dyshuar

Autoritetet në Turqi akuzojnë militantët e Partisë së Punëtorëve Kurdë (PPK) si organizatorët e sulmit me bombë të një dite më parë në qendër të Stambollit.

Sipas ministrit të Brendshëm, Suleyman Soylu hetimet kanë nxjerrë në dritë pikërisht përgjegjësinë e kësaj organizatë për krimin e rëndë që tronditi Turqinë.

Deri tani është arrestuar një person, i cili dyshohet se vendosi lëndën shpërthyese në një nga zonat më të populluara të qytetit më të madh turk.

Raportimet flasin për 6 viktima dhe 53 të plagosur nga shpërthimi i bombës, bilanc ky që mund të thellohet dhe më tej.

LEXO EDHE:

Back to top button