Synonin Tajvanin, raketat kineze godasin ujërat territoriale japoneze, reagon Tokio

Synonin Tajvanin, raketat kineze godasin ujërat territoriale japoneze, reagon Tokio

Raketat balistike të lëshuara nga kina të cilat kishin si synim Tajvanin, kanë rënë gabimisht në ujërat japoneze.

Menjëherë pas këtij incidenti të rënë ministri i Mbrojtjes së Japonisë, paraqiti një notë proteste në drejtim të Pekinit.

Ishulli Yonaguni, i cili i përket Japonisë, ndodhet rreth 70 milje larg bregut lindor të Tajvanit dhe ‘zona ekonomike’ e Japonisë – ujërat në të cilat ka të drejta të veçanta – mbulon rreth gjysmën e distancës midis të dyjave. Kina ka qëlluar më parë raketa balistike ndaj fqinjit të saj, por kjo është hera e parë që ato zbarkojnë në zonën japoneze.

Tajvani thotë se Kina hodhi gjithsej 11 raketa balistike në ujërat jashtë brigjeve të saj jugperëndimore dhe verilindore sot, në disa sulme që filluan rreth orës 14:00 sipas kohës lokale dhe zgjatën deri në orën 16:00.

Pekini gjithashtu ka aeroplanë luftarakë dhe ka dërguar disa nga luftanijet e tij më të përditësuara për të rrethuar ishullin, në atë që media shtetërore tha se është një provë për një pushtim. Stërvitjet do të zgjasin deri të dielën dhe do të përfshijnë bombardues me rreze të gjatë dhe raketa hipersonike. Dy aeroplanmbajtës të Kinës po mbajnë gjithashtu pozicione afër.

Forcat amerikane – duke përfshirë aeroplanmbajtësen USS Ronald Reagan e cila është e vendosur përpara me Flotën e Paqësorit – mendohet se fshihen aty pranë, ndërsa aeroplanët spiun për gjurmimin e raketave janë dërguar për të vëzhguar stërvitjet.

Xi Jinping njoftoi stërvitjet duke përdorur si justifikim udhëtimin e kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA Nancy Pelosi në ishull – që u zhvillua nga e marta dhe e mërkura. Ajo është politikania më e lartë që ka vizituar që nga Neët Gingrich në 1997, por udhëtimi i saj erdhi menjëherë pasi një vizitë e delegacionit të Senatit nuk mori asnjë përgjigje.

LEXO EDHE:

Back to top button