Tajvani prezantoi avionin e tij luftarak më të avancuar që posedon, i cili është i pajisur me raketa F-16V

Forcat kineze kanë kryer stërvitje detare dhe ajrore pranë Tajvanit për ditë të tëra këtë muaj, pasi kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA Nancy Pelosi vizitoi ishullin, të cilin Kina e pretendon si të sajin.

Gjashtë F-16V më vonë fluturuan në misione zbulimi dhe trajnimi gjatë natës, duke përfshirë dy të armatosur me raketa, sipas forcave ajrore të Tajvanit.

“Përballë kërcënimit të stërvitjeve të fundit ushtarake nga forcat komuniste kineze, ne kemi qëndruar vigjilentë ndërsa kemi krijuar konceptin e “fushëbetejë kudo dhe stërvitje në çdo kohë” për të mbrojtur sigurinë kombëtare”, thanë nga “Forcat Ajrore” të këtij vendi në një deklaratë.

Tajvani ka përmirësuar flotën e tij të vjetër luftarake në vitet e fundit, nga frika e veprimeve ushtarake nga Pekini dhe për shkak se forcat e tij ajrore janë nën presion të vazhdueshëm nga inkursionet gjithnjë e më të shpeshta kineze në zonën e mbrojtjes ajrore të ishullit.

Në nëntor, Tajvani vendosi skuadriljen e tij të parë të F-16V-ve, një version i përmirësuar dhe shumë më i sofistikuar në krahasim me F-16-të e tjerë, të cilët datojnë në vitet 1990.

LEXO EDHE:

Back to top button