Talenti i Juventusit hetohet nga prokuroria, rrezikon dënim të rëndë

Një tjetër aferë jashtë fushës që përfshin klubin e Juventusit ka të bëjë me Nikolo Faxhiolin. Mesfushori i Juventusit i lindur në vitin 2001 është në fakt nën hetim nga Prokuroria e Torinos pasi dyshohet se ka vënë baste në platforma të paligjshme, diçka e ndaluar nga neni 24 i Kodit të Drejtësisë Sportive dhe nëse vërtetohet se është e vërtetë, lojtari mund të marrë një ndalim prej tre vitesh ose më shumë, plus një gjobë prej 25 mijë euros ose më shumë.

Lojërat e fatit nuk janë krim, por neni në fjalë ndalon shprehimisht subjektet e ligjit federal, drejtuesit, anëtarët e kompanive që i përkasin sektorit profesional të vendosin ose pranojnë baste, drejtëpërdrejtë ose tërthorazi, edhe nga subjektet e autorizuara për t’i marrë ato, të cilat kanë të bëjnë me rezultatet në lidhje me ndeshjet zyrtare të organizuara nga FIGC, FIFA dhe UEFA.

LEXO EDHE:

Back to top button