Të gjithë duhet ta nisin mëngjesin me këtë pije të thjeshtë

Të gjithë duhet ta nisin mëngjesin me këtë pije të thjeshtë

Ndonëse entuziastët e shëndetit kanë mbrojtur prej kohësh një pije të thjeshtë me dy përbërës për përfitimet e saj hidratuese, shumica nuk janë ende të vetëdijshëm për ndikimin e rëndësishëm që mund të ketë.

Sipas dietologes Aislinn Cambridge, përbërja e thjeshtë ofron përfitime të shumta shëndetësore dhe ia vlen të përfshihet në ritualin tuaj të mëngjesit, edhe nëse zakonisht nuk jeni adhurues i pijeve të nxehta.

Përfitimet e ujit me limon shkojnë përtej hidratimit

“Ka një gjë që absolutisht të gjithë duhet të bëjnë që nga momenti kur zgjohen në mëngjes, dhe ajo është pirja e ujit sepse hidraton trupin tuaj dhe ul presionin e gjakut. Megjithatë, nëse doni të keni energji dhe të ndiheni mirë, përgatituni dhe pini ujë të ngrohtë me limon, kjo pije është magjike”, tha Cambridge për RSVP Live, shkruan Index.hr.

Përfitimet e ujit me limon shkojnë përtej hidratimit. Pija gjithashtu mbështet tretjen, forcon sistemin imunitar dhe nxit detoksifikimin. Cambridge theksoi gjithashtu rëndësinë e zakoneve të duhura gjatë natës për mëngjes më të mire, transmeton Klankosova.tv.

“Nëse hani një vakt dhe përpiqeni të bini në gjumë një ose dy orë më vonë, kjo mund të shkaktojë një problem sepse trupi juaj nuk mund ta tret ushqimin dhe të rikuperohet në të njëjtën kohë. Gjumi dhe tretja juaj mund të ndikohen, të cilat së bashku mund të kenë Një efekt serioz në disponimin tuaj ju rekomandoj që të paktën tre deri në katër orë pas një vakti të madh para se të flini, “përfundon dietologia.

LEXO EDHE:

Back to top button