Të hënën bëhet i ditur emri i Kryeministrit të ardhshëm të Mbretërisë së Bashkuar

Të hënën bëhet i ditur emri i Kryeministrit të ardhshëm të Mbretërisë së Bashkuar

Është mbyllur votimi në garën e lidershipit konservator për të vendosur se kush do të zëvendësojë Boris Johnsonin si kryeministër.

Dy pretendentët, Rishi Sunak dhe Liz Truss, do të zbulojnë të hënën se cili prej tyre ka fituar votën e anëtarëve të konservatorëve, raporton BBC.

Fituesi do të emërohet zyrtarisht kryeministër të martën nga Mbretëresha.

Më pas ata do të fillojnë emërimin e ministrave në kabinetin e tyre të ri.

Johnson, i cili udhëhoqi konservatorët drejt një fitoreje dërrmuese në zgjedhjet e vitit 2019, do të qëndrojë në detyrë derisa të përfundojë transferimi i pushtetit.

LEXO EDHE:

Back to top button