Temperatura të pazakonta në Britani

Temperatura të pazakonta në Britani

schedule20:26 – 17 Shtator, 2021

Londra po përjeton temperatura deri në 28 gradë Celsius këto ditë. Është një tjetër ditë përvëluese e valës së nxehtësisë që filloi në fillim të javës, duke sjellë temperatura të pazakonta për shtatorin në Mbretërinë e Bashkuar.

Kjo vjen pasi disa pjesë të Anglisë dhe Uellsit patën një verë zhgënjyese kur bëhet fjalë për motin.

“I njëjti presion i lartë atmosferik që solli mot të freskët dhe me re në pjesën më të madhe të Mbretërisë së Bashkuar gjatë gjysmës së dytë të gushtit tani është zhvendosur në lindje të vendit dhe ndryshimi i pozicionit të tij tani po sjell temperatura të ngrohta nga kontinenti,” thotë Aidan McGivern, një meteorolog i Zyrës Met.

LEXO EDHE:

Back to top button