Tërmet i fuqishëm në Filipine

Tërmet i fuqishëm në Filipine

Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 5.2, sipas vlerësimit fillestar të Shërbimit Gjeologjik të SHBA-së (USGS), ka tronditur ndërtesat në kryeqytetin e Filipineve.

Autoritetet paralajmërojnë se ekziston rreziku i dëmtimeve dhe lëkundjeve të mëvonshme.
Tërmeti, me një thellësi fokale të cekët, u përqendrua rreth 100 kilometra në jug të kryeqytetit Manila dhe u regjistrua në orën 08:24 (ora lokale), duke detyruar shumë punëtorë të dilnin nga ndërtesat e zyrave dhe të dilnin në rrugë.

Tërmete regjistrohen çdo ditë në Filipine, një vend në “unazën e zjarrit” të Oqeanit Paqësor, një zonë me aktivitet intensiv sizmik dhe vullkanik.

LEXO EDHE:

Back to top button