Tërmeti me magnitudë 6.9 ballë në Antarktidë, Kili evakuon bazën nga frika e cunamit

Një tërmet i fortë me magnitudë 6.9 ballë ndodhi në Antarktidë pranë bazës kiliane Eduardo Frei, i cili u vu në gatishmëri për evakuim për rrezikun nga cunami. Tërmeti u regjistrua në 20:36 me orën lokale në një thellësi prej 15 kilometrash dhe epiqendër rreth 210 km në lindje të bazës kiliane. Zyra Kombëtare e Emergjencave e Ministrisë së Brendshme Kilian (Onemi) ka kërkuar të “braktisë bregdetin e territorit Antarktik” nga frika e një cunami.

- Advertisment -

LEXO EDHE:

Back to top button