Tërmeti në Izmir, shkon në 69 numri i viktimave

Numri i të vdekurve nga tërmeti në Izmir të Turqisë u rrit në 69, njoftoi Agjencia e Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave (AFAD), transmeton Anadolu.

- Advertisment -

Pas tërmetit janë regjistruar 987 pas-tronditje, prej të cilave 43 më të forta se 4 ballë.

Të paktën 949 njerëz janë lënduar nga tërmeti me magnitudë 6,6 që të premten tronditi Izmirin, qytetin e tretë më të madh të Turqisë. Të paktën 729 të lënduar janë lëshuar nga spitalet, ndërsa po vazhdon trajtimi për 220 të tjerët.

Kuzhina lëvizëse dhe çadra janë vendosur në terren për të pastrehët dhe të traumatizuarit.

Turqia është ndër zonat sizmike më aktive në botë, ndërsa ka pësuar tërmete shkatërruese edhe në të kaluarën.

LEXO EDHE:

Back to top button