Tottenham kalon në të tetën e finales së Kupës FA

Futbollistët e Tottenham shënuan sonte si mysafirë kundër Wycombe me rezultat 4:1 (1:1) duke kaluar kështu në të tetën e finales së Kupës FA.
Pavarësisht nga fakti se ishin favoritë të mëdhenj në duelin me një ekip më të dobët, “këngëtarët” kishin shumë punë dhe vetëm në fund shmangën lojën shtesë.
Jose Mourinho solli një ekip të fortë në fushë, por ai ende duhej të prezantonte Son, Harry Kane dhe Eric Lamella, të cilët filluan ndeshjen si rezervë.
Wycombe kaloi në epërsi në minutën e 25-të me anë të Fred Oneydinma, dhe në minutën e dytë shtesë të pjesës së parë, Gareth Bale shënoi golin e barazimit.
Kur shumë prisnin që ndeshja të përcaktohej në lojën shtesë, të ftuarit nga Londra arritën te fitorja.
Së pari, në minutën e 86-të, Harry Winks shënoi për 1:2, dhe dy minuta më vonë gjithçka u zgjidh kur Tanguy Ndombele shënoi golin e tretë për Tottenham.
I njëjti lojtar ishte i saktë për epilogun 1:4 në minutën e tretë të kohës shtesë.
Tottenham do të luajë kundër Everton në Goodison në raundin tjetër të garës më të vjetër të klubeve.

LEXO EDHE:

Back to top button