Tri receta me bazë çaji jeshil për të djegur dhjamin e zonës së barkut


Djegia e yndyrave me çajin jeshil është e mundur sepse kjo pije stimulon metabolizmin dhe qetëson inflamacionin dhe vlen sidomos për yndyrat e barkut.
Çaji jeshil e ka origjinën në kulturën orientale dhe ndryshe nga çajrat e tjerë dallohet për mungesën e oksidimit gjatë procesit të përpunimit. Për ta përftuar, mblidhen gjethet e freskëta të cilat, pas një fazë tharjeje, presohen dhe bluhen.

Çaji jeshil është një përbërës i rëndësishëm për përmbajtjen e lartë të antioksdiantëve dhe mineraleve esenciale. Ka gjithashtu një efekt anti-inflamator dhe detoksfikues që ndihmon në eliminimin e toksinave të trupit.

3 receta për eliminimin e dhjamit të barkut me bazë çaj jeshil

1. Çaj jeshil dhe mente

Mentja është një prej përbërësve natyralë që fuqizon efektet e çajit jeshil në humbjen e yndyrës abdominale. Falë përmbajtjes së lartë të antioksidantëve dhe komponentëve anti-inflamatorë, kjo pije është e shkëlqyer nëse doni të humbni peshë.

Përbërësit
-1 filxhan ujë (250 ml)
-1 lugë gjelle çaj jeshil (15 g)
-5 gjethe menteje
-1 lugë gjelle mjaltë

Përgatitja:
Nxehni ujin dhe kur të fillojë të ziejë shtoni çajin jeshil dhe menten.
Ulni nxehtësinë dhe lëreni edhe për 5 minuta në zjarr.
Më pas hiqeni nga zjarri dhe prisni për 15 minuta.
Kur të jetë ftohur, kullojeni dhe ëmbëlsojeni me një lugë mjaltë.

Konsumi

Pijeni çajin esëll për 2 ose tre javë rresht.

Bëni një javë pushim dhe filloni nga e para.

2. Frulato me bazë çaji jeshil dhe avokado

Vetitë diutretike dhe deotksifikuese të këtij lëngun me bazë çaj jeshil dhe avokado janë një ndihmë e madhe në luftën kundra kileve të tepërta. Falë kombinimit të përbërësve energjikë, është ideal edhe për rritjen e rendimentit fizik dhe mendor.

Nga ana tjetër, duhet theksuar që ky lëng është një koncentrat antioksidantësh të fuqishëm dhe acidesh yndyrore që përmirësojnë aktivitetin metabolik. Favorizon formmin e masës muskulore dhe redukton urinë nervoze.

Përbërësit
-1 lugë kafeje çaj jeshil (5 gr)
-1/2 filxhan ujë (125 ml)
-1/2 avokado e pjekur
-1 banane e pjekur
-3 bajame
3. Pije me bazë çaji, ananas dhe guarana

Ananasi dhe guarana kanë efekte interesante në trup, si dhe përmirëosjnë kapacitetin e çajit jeshil për të djegur yndyrat abdominale. Ky kombinim i përbërësve detoksifikon gjakun dhe favorizon eliminimin e lëngjeve që mbajnë indet.

Nutrientët e gjendur në këtë kombinim përmirësojnë funksionet e veshkave dhe ato apatike, parandalojnë përkeqësimin e indeve të shkaktuar nga teprica e toksinave. Lufton kapsllëkun dhe zvogëlon inflamacionin e stomakut dhe kyçeve.
Përgatitja

Shtoni një lugë kafeje çaj jeshil në gjysmë filxhani ujë dhe vendoseni të ziejë.
Kur uji të marrë valë, shuani zjarrin dhe lëreni në infuzion për 15 minuta.
Më pas, kullojeni çajin me një sitë dhe shtojeni në gotën e frulatorit.
Shtoni tulin e gjysmë avokadoje, një banane të prerë në kubikë dhe bajamet.
Fruloni gjithçka për disa sekonda derisa të përftoni një pije homogjene pa kokrriza.

Konsumi
Pijeni këtë pije esëll, të paktën 30 minuta para se të hani mëngjes.
Nëse dëshironi, pijeni edhe pasdite në vend të vaktit të zemrës.
Pijeni të paktën 3 herë në javë.

Përbërësit:
-2 filxhanë ujë (500 ml)
-1 lugë gjelle çaj jeshil (15 g)
-1 fetë ananas të prerë
-1/2 lugë çaji pluhur guarana

Përgatitja:
Zieni ujin dhe sapo të marrë valë shtoni çajin jeshil, fetat e ananasit dhe pluhurin e guaranës.
Lëreni të ziejë për 5 minuta në zjarr të ulët dhe fikni zjarrin.
Prisni 15 minuta dhe kullojeni.

Konsumi
Pini një filxhan esëll nga ky çaj dhe pjesën tjetër pasdite vonë.
Pijeni të paktën 3 herë në javë ose për dy javë rresht./Living/

LEXO EDHE:

Back to top button