Trinidad dhe Tobago goditet nga derdhja misterioze e naftës, paralajmërohet shpallja e një emergjence kombëtare

Trinidad dhe Tobago goditet nga derdhja misterioze e naftës, paralajmërohet shpallja e një emergjence kombëtare

Trinidad dhe Tobago po shqyrton shpalljen e një emergjence kombëtare për një derdhje të madhe nafte nga një anije që u rrëzua dhe u përmbys këtë javë.

Të paktën 15 km (nëntë milje) nga bregu jugperëndimor i Tobagos janë prekur, duke përfshirë disa nga plazhet e pacenuara të ishullit të Karaibeve.

Rreth 1000 vullnetarë i janë bashkuar tani stafit të qeverisë për të pastruar derdhjen.

Zhytësit janë përpjekur të izolojnë rrjedhjen nga anija, e cila u braktis nga ekuipazhi i saj.

Farley Augustine, kryesekretari i ishullit Tobago, tha të shtunën se qeveria mund ta caktojë aksidentin një katastrofë të Nivelit 3, më i larti.

“Gjithçka tregon se ne po shkojmë në atë drejtim,” u citua të thoshte ai nga agjencia e lajmeve AFP.

Derdhja aktualisht është në nivelin 2, që do të thotë se Zyra e Përgatitjes dhe Menaxhimit të Fatkeqësive beson se vendi mund të përballet me derdhjen.

Një emergjencë kombëtare shpallet kur burimet lokale “mbyten” dhe nevojitet ndihma ndërkombëtare.

Anija – e identifikuar vetëm si The Gulfstream – u përmbys të mërkurën e kaluar në brigjet e Eco-Industrial Estate Cove.

Nuk u bënë thirrje urgjente.

Incidenti ndodhi vetëm disa ditë para festimeve të karnavaleve në Trinidad dhe Tobago, të cilat janë një burim i rëndësishëm të ardhurash për ekonominë e saj.

LEXO EDHE:

Back to top button