Trupat ukrainase sulmojnë Bakhmutin

Trupat ukrainase sulmojnë Bakhmutin

Ukraina thuhet se është duke sulmuar në Bakhmut sipas pretendimeve të Kievit, ndonëse Rusia pati thënë se e kishte marrë të gjithë qytetin nën kontroll.

Sipas një zëdhënësi të komandës ushtarake lindore të Ukrainës, kjo e fundit ka kryer sulme për disa ditë duke avancuar 1.2 kilometra.

“Ne shfrytëzuam masat e rotacionit të armikut dhe faktin që njësitë që hynë nuk e njohin plotësisht zonën dhe nuk arritën të kryenin zbulimin dhe koordinimin e duhur”, tha Serhiy Cherevati.

Moska përdori grupin e saj mercenar Wagner për të uzurpuar pothuajse të gjithë qytetin lindor, por që atëherë iu ka dorëzuar pozicionet një grupi të ri forcash për të mbajtur kontrollin.

Moska përdori grupin e saj famëkeq mercenar Wagner për të kapur pothuajse të gjithë qytetin lindor, por që atëherë i ka zëvendësuar me një grup të ri forcash për të mbajtur kontrollin.

Ukraina ka nisur kundërsulme nga pozicioni të cilin e kishte në qytet.

LEXO EDHE:

Back to top button