Turistët janë kthyer në Korenë e Veriut për herë të parë që nga pandemia, ja çfarë panë atje!

Turistët janë kthyer në Korenë e Veriut për herë të parë që nga pandemia, ja çfarë panë atje!

Shumë njerëz nga Rusia u penguan të udhëtonin. Por Koreja e Veriut, si një aleat kryesor rus, ofroi një mundësi të rrallë për të udhëtuar.

Lena Bychkova, një profesioniste marketingu, nuk mund ta besonte kur viza e saj turistike e Koresë së Veriut mbërriti. Ajo ishte një nga 100 shtetasit rusë të lejuar të udhëtojnë në Korenë e Veriut këtë muaj, në udhëtimin e parë turistik ndërkombëtar që nga pandemia Covid.

Turizmi në Korenë e Veriut kontrollohet rreptësisht. Udhëtarët e vetmuar nuk lejohen të hyjnë në vend dhe grupet duhet të shoqërohen nga vëzhgues. Të ardhurat nga turizmi përdoren për të mbështetur regjimin e diktatorit Kim Jong-un.

Vizita në Korenë e Veriut mbart rreziqe të mëdha. Studenti amerikan Otto Warmbier u arrestua gjatë një udhëtimi në Korenë e Veriut në vitin 2016, dyshohet se kishte vjedhur një poster propagandistik. Ai u kthye në Shtetet e Bashkuara 17 muaj më vonë në një gjendje vegjetative, gjatë së cilës vdiq shpejt pas kësaj.

Bychkova dhe pjesa tjetër e grupit mbërritën në Phenian më 9 shkurt, duke udhëtuar me linjën ajrore koreano-veriore Air Koryo nga Vladivostok. Edhe pse Biçkova thotë se ishte në ankth për udhëtimin, kurioziteti fitoi dhe për këtë arsye ajo nuk mund të humbiste mundësinë për të parë një vend që pak turistë kanë mundësinë ta eksplorojnë.

Dhe blogeri i udhëtimeve Ilia Voskresenski, i cili gjithashtu iu bashkua turneut, u ndje në ankth. Ai thotë se një nga arsyet që dëshironte të vizitonte vendin ishte për të zbuluar nëse Koreja e Veriut moderne mund të krahasohej me Rusinë Sovjetike, për të cilën kishte dëgjuar nga anëtarët e familjes.

– Kur shikoni Korenë e Veriut, do të kuptoni se gjyshërit tuaj kanë jetuar ashtu siç jetojnë njerëzit këtu tani. Nuk ka absolutisht asnjë reklamë në qytet. E vetmja gjë që ekspozohet janë parullat partiake, flamujt e të ngjashme – thotë ai.

Udhëtimi katërditor kushtoi 750 dollarë. Me grupin kishte gjithmonë udhërrëfyes dhe përkthyes. Itinerari përfshinte një vizitë në statujat prej bronzi të liderëve të ndjerë Kim Il-sung dhe Kim Jong-il në Mansu Hill, Pallatin e Fëmijëve Mangyeongdae, ku fëmijët performuan një shfaqje muzikore dhe vallëzimi, dhe tre ditë në Masikryong Ski Resort.

Turistët duhej të ndiqnin rregulla strikte, veçanërisht për të bërë fotografi dhe video.

– Nuk na lejohej të fotografonim ushtrinë apo njerëzit me uniformë, nuk na lejuan të fotografonim kantieret apo objektet në ndërtim e sipër. Kishte rregulla se si të bëni foto. Gjithashtu, gazetat që kishin mbi to foton e liderit nuk lejoheshin të paloseshin për të mos përkulur foton.

Bychkova thotë se nuk kishte shumë për të blerë, por kishte dy dyqane, një në aeroport dhe tjetri në kryeqytet, ku ajo dhe turistë të tjerë mundën të blinin magnet, kukulla, Lego dhe dhurata të tjera të vogla.

Këta udhëtarë ishin turistët e parë që u lejuan të vizitonin Korenë e Veriut, një shenjë e popullaritetit në rritje të Rusisë në Korenë e Veriut.

– Rreth 200 fëmijë përgatitën një koncert njëorësh enkas për ne. Në skenë kishte më shumë njerëz sesa publik. Mund të mendonim se ata po përpiqeshin të krijonin një imazh të caktuar të asaj se si duket Koreja e Veriut. Por disa detaje zbuluan se kjo nuk është e vërtetë dhe se jeta këtu është krejtësisht ndryshe – thotë Biçkova.

Si Voskresenski ashtu edhe Bychkova janë të vetëdijshëm për shkeljet e të drejtave të njeriut në Korenë e Veriut. Të dy shpresojnë se udhëtimi do t’ia vlejë për t’u lidhur me qytetarët e Koresë së Veriut. Ata po mendojnë të vizitojnë sërish këtë vend, por vetëm nëse situata politike ndryshon.

LEXO EDHE:

Back to top button