Turqi-Çeki, sfidë me 3 gola dhe rekord të ri të kartonave të treguara nga referi

Kombëtarja e Turqisë, mundi Çekinë në xhiron e fundit të Grupit F dhe u kualifikua në fazën e 1/8 së finales në Euro 2024 dhe ndeshja hyri në historinë e Kampionateve Evropiane, për sa i përket numrit të kartonave të dhuruara.

Domethënë, gjyqtari rumun Ishtvan Kovaç i kishte mbushur duart plot, i cili tregoi deri në 19 kartonë. Ai ka treguar deri në 11 kartonë të verdhë për lojtarët turq, dhe shtatë kartonë të verdhë dhe një karton të kuq për çekët. Çeku Barak u përjashtua nga loja në minutën e 20-të për shkak të dy kartonëve të verdhë, kështu që kartoni i kuq nuk përfshihet në statistikat zyrtare të kartonit.

Kështu u thye bindshëm rekordi i Kampionateve Evropiane për numrin e kartonëve në një ndeshje. Rekordi i mëparshëm ishte dhjetë kartonë në një ndeshje të Kampionatit Evropian.

Interesant është fakti se rekordi është thyer edhe kur bëhet fjalë për garat e mëdha, duke qenë se rekordi i Kampionatit Botëror është 16 kartonë.

LEXO EDHE:

Back to top button