U zgjuat në mes të natës dhe nuk mund të flini përsëri? Ju duhet të bëni vetëm një gjë

U zgjuat në mes të natës dhe nuk mund të flini përsëri? Ju duhet të bëni vetëm një gjë

Kur e keni të vështirë të flini përsëri, provoni një truk të thjeshtë.

Je i lodhur dhe ke dëshirë për të fjetur.

Mund të jetë shumë e lodhshme dhe zhgënjyese, veçanërisht kur mendoni se sa shumë kemi nevojë për një gjumë të mirë.

Sipas Qendrës Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, mungesa e gjumit është e lidhur me sëmundje kronike, duke përfshirë diabetin, sëmundjet e zemrës, obezitetin dhe madje edhe depresionin, shkruan albeu.com.

“Më shumë se 10 për qind e popullsisë vuan nga pagjumësia kronike, që do të thotë se kanë probleme me gjumin për më shumë se tre muaj – shpjegon doktoresha Shelly Hershner, profesore e neurologjisë në Qendrën Mjekësore për Çrregullimet e Gjumit në Miçigan.

Nëse për më shumë se 20 minuta, nuk arrini të bini sërish në gjumë pasi zgjoheni, ngrihuni dhe kaloni në një pjesë tjetër të qetë të banesës ose shtëpisë. Mbulohu dhe përpiqu të flesh. Ju gjithashtu mund të ktheheni në shtratin tuaj kur të vini re se jeni qetësuar mjaftueshëm për të fjetur.

Pse funksionon kjo?

 

Provoni të lëvizni në divan, mbulohuni me një batanije dhe thjesht shtrihuni. Nëse ju përshtatet, mund të luani një video të “zhurmës së bardhë” në YouTube, si ujë, tharëse flokësh ose rrahje të zemrës, e cila do t’ju ndihmojë të relaksoheni.

 

Përndryshe, nëse shpesh shqetësoheni nga zgjimet e natës, fillimisht sigurohuni që dhoma juaj e gjumit të jetë më e freskët. Nëse flini në një dhomë të ngrohtë, do të jeni më të prirur ndaj shqetësimit dhe ankthit. Gjithashtu, kini kujdes për të pirë shumë ujë para se të shkoni në shtrat, në mënyrë që të mos shkoni shumë shpesh në tualet.

LEXO EDHE:

Back to top button