Ukraina mohon çdo lidhje me shpërthimin që vrau vajzën e propaganduesit rus Alexander Dugin

Ukraina nuk ka asnjë lidhje me shpërthimin e makinës në të cilën vdiq Darya Dugina, vajza e ideologut të “Botës Ruse”, Alexander Dugin, tha sot Mykhailo Podolyak, këshilltari i shefit të kabinetit të Presidentit të Ukrainës. në një adresë televizive, transmeton agjencia ukrainase e lajmeve. Ukrinform”.

“Ukraina definitivisht nuk ka asnjë lidhje me këtë, sepse ne nuk jemi një shtet kriminal, si Federata Ruse, dhe për më tepër, ne nuk jemi një shtet terrorist”, tha Podoljak.

Darya Dugina, si babai i saj, ishte një ultranacionaliste ruse. Ajo vdiq në një shpërthim makine pranë Moskës dhe sipas Podoljak, ekziston mundësia që të jetë një përballje e brendshme midis grupeve të ndryshme politike që duan të “ndajnë hapësirën e brendshme ideologjike në vend”.

LEXO EDHE:

Back to top button