Ukraina zbulon se si rrëzoi aeroplanin rus pa gjuajtur as edhe një raketë

Ukraina zbulon se si rrëzoi aeroplanin rus pa gjuajtur as edhe një raketë

Komandanti i ushtrisë aukrainase ka thënë se njësia e tij arriti të rrëzojë një aeroplan rus pa gjuajtur as edhe një raketë, sipas agjencisë ArmyINFORM të Ministrisë së Mbrojtjes të Ukrainës.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Yaroslav Melnyk drejtoi një njësi që deri më tani ka shkatërruar 28 objektiva, duke përfshirë 11 avionë luftarakë, dy helikopterë, dy raketa dhe 13 automjete ajrore pa pilot [UAV], raportoi ArmyINFORM.

Bateria e raketave anti-ajrore Buk M1 ka qenë duke luftuar në rajonin lindor të Kharkivit që nga fillimi i agresionit në shkallë të plotë të Vladimir Putinit më 24 shkurt.

Dhe Melnyk tha se njësia e tij fillimisht kishte kryer operacione luftarake në zona duke përfshirë Novaya Kakhovka, dhe më vonë Zaporizhzhya, qyteti ku armiqësitë pranë reaktorit më të madh bërthamor të Evropës kishin shkaktuar shqetësim ndërkombëtar.

Ai përshkroi se si pajisja e tij kishte qëndruar e fortë kundër avionëve rusë mbi rajonin e Kharkiv, ndërsa ata kryenin sulme ajrore në qytetin e Izyum dhe zonat përreth.

Në një rast, tha ai, njësia e tij nuk kishte nevojë të vendoste plotësisht aftësitë e saj të plota në funksion, kur sistemi i radarit ndriçues Buk që gjurmon dhe ndriçon një objektiv ishte i mjaftueshëm për të larguar pilotin rus.

“Ne gjithashtu rrëzuam një aeroplan pa gjuajtur asnjë raketë të vetme”, tha ai, duke shpjeguar se piloti rus ka të ngjarë të ketë reaguar ndaj një sinjali paralajmërues të ekspozimit të radarit në kabinën e tij që tregonte se si po gjurmohej.

“Ai e kuptoi se ishte kthyer nga një sulmues në një objektiv. Kjo ndoshta bëri që ai të hidhej menjëherë. Kështu aeroplani u rrëzua”, citohet të ketë thënë ai.

Megjithatë, Newsweek thekson se vendndodhja dhe data e incidentit nuk u specifikuan dhe nuk mund të verifikoheshin në mënyrë të pavarur.

Më 6 gusht, që është dita kombëtare e forcave ajrore të vendit, Melnyk u nderua me nderimet më të larta të Ukrainës, Urdhri i Yllit të Artë dhe Heroit të Ukrainës nga presidenti i vendit, Volodymyr Zelensky.

LEXO EDHE:

Back to top button