Uragani arriti në Meksikë – publikohen pamjet e shkatërrimeve që shkaktoi Beryl

Uragani arriti në Meksikë – publikohen pamjet e shkatërrimeve që shkaktoi Beryl

Uragani Beryl, i cili ka lënë 11 të vdekur në të gjithë Karaibe, zbarkoi sot në Meksikë dhe goditi gadishullin Jukatan, duke shkulur pemët dhe shkaktuar ndërprerje të energjisë elektrike.

Pasi arriti në brigjet e Meksikës të premten, shpejtësia maksimale e erës së Beryl u ul në 160 kilometra në orë, por e gjithë zona do të përballet me reshje të dendura shiu dhe përmbytje të mundshme në orët e ardhshme, sipas parashikimeve të Komisionit Kombëtar të Ujit të Meksikës.

Qendra e stuhisë këtë mëngjes ishte rreth 25 kilometra në veriperëndim të qytetit Tulum dhe stuhia po lëvizte me një shpejtësi prej rreth 24 kilometra në orë, tha qendra lokale e uraganeve.

Me afrimin e stuhisë, zyrtarët ngritën strehimore në shkolla dhe hotele dhe ndikimi i stuhisë shkaktoi një errësirë të plotë në qytet. Asnjë vdekje apo lëndim nuk u raportua deri të premten në mëngjes, por 40 për qind e Tulumit ishte ende pa energji elektrike.

Dikur fshat, Tulum është rritur vitet e fundit në rreth 50 mijë banorë dhe të paktën kaq shumë turistë mesatarisht në ditë dhe sot ka aeroportin e vet ndërkombëtar.

Qendra Kombëtare e Uraganeve të SHBA-së tha në një deklaratë se Beryl pritet të shndërrohet së shpejti në një stuhi tropikale ndërsa kalon gadishullin përpara se të rishfaqet në Gjirin e Meksikës dhe ndoshta të rifitojë fuqinë e uraganit.

Pasi të kthehet në ujërat e ngrohta të Gjirit të Meksikës, Beryl parashikohet të shkojë drejt Meksikës veriore pranë kufirit të Teksasit, një zonë që tashmë ishte goditur nga stuhia tropikale Alberto vetëm disa javë më parë.

Beryl ka goditur Xhamajkën, Shën Vincentin dhe Grenadinet dhe Barbadosin në dy ditët e fundit. Tre persona vdiqën në Grenada, tre në Shën Vincent dhe Grenadine, tre në Venezuelë dhe dy në Xhamajka, thanë zyrtarët lokalë. /Telegrafi/

LEXO EDHE:

Back to top button