Ushqimet që mund ta ngadalësojnë plakjen

Ne nuk mund ta ndalojmë procesin e plakjes, por mund ta ngadalësojmë pak.

- Advertisements -

Ka disa ushqime që mund të ngadalësojnë procesin e plakjes, veçanërisht pas moshës 50-vjeç.

Avokado

Nutricionistja Laura Burak thotë se avokado është i pasur me yndyra të shëndetshme për zemrën dhe fibra, vitaminë B, kalium dhe vitamina A, C, E dhe K. Nutricionistja Melissa Mitri shtoi se avokado është e pasur me përbërje anti-inflamatore që ju ndihmojnë që lëkura të jetë e lëmuar. dhe me shkëlqim.

Peshk yndyror

Peshq të tillë si salmoni, të cilat janë të pasur me acide yndyrore omega-3, është treguar se zvogëlojnë proceset inflamatore në lëkurë.

LEXO EDHE:

Back to top button