Ushtarët rusë pranojnë fajësinë për krime lufte në Ukrainë

Ushtarët rusë pranojnë fajësinë për krime lufte në Ukrainë

Dy ushtarë rusë kanë pranuar fajin për krime lufte në atë që po konsiderohet si gjyqi i dytë që nga fillimi i agresionit rus në Ukrainë.

Sipas mediave të huaja, Alexander Bobikin dhe Alexander Ivanov pranuan se ishin pjesë e një njësie artilerie që qëlloi në objektiva në rajonin e Kharkiv nga rajoni Belgorod në Rusi.

Si pasojë, granatimet shkatërruan një institucion arsimor në qytetin e Derhachi, thanë prokurorët.

Ushtarët, të përshkruar si një shofer artilerie dhe një gjuajtës, u kapën pasi kaluan kufirin dhe vazhduan granatimet, tha zyra e prokurorit të përgjithshëm.

E një avokat mbrojtës tha se dyshja kishin ndjekur urdhrat dhe ishin penduar dhe kërkuan që “gjykata të tregojë butësi”.

Por prokurorët në gjyq kërkuan që ushtarët e kapur të dënohen me 12 vjet burg për shkelje të ligjeve të luftës.

LEXO EDHE:

Back to top button