Vapa ekstreme shkakton qindra vdekje në Azi dhe Evropë

Vapa ekstreme shkakton qindra vdekje në Azi dhe Evropë

Valët vdekjeprurëse të të nxehtit po godasin qytetet në katër kontinente të hemisferës veriore, një shenjë se ndryshimet klimatike mund të ndezin përsëri temperaturat që tejkalojnë nxehtësinë e verës së kaluar, e cila ishte më e nxehta në 2000 vjet, sipas hulumtimit të botuar në revistën Nature.

Temperaturat rekord në ditët e fundit besohet se kanë shkaktuar qindra, nëse jo mijëra, vdekje në Azi dhe Evropë. Në Arabinë Saudite, gati dy milionë myslimanë shkuan për t’u falur në Xhaminë e Madhe në Mekë, por qindra vdiqën për shkak të temperaturave ekstreme që kaluan 51 gradë Celsius, sipas raporteve nga autoritetet e huaja.

Burime shëndetësore dhe sigurie në Egjipt i thanë Reuters të enjten se të paktën 530 egjiptianë kishin vdekur në haxh, një rritje nga 307 të raportuar të mërkurën, ndërsa 40 ishin ende të zhdukur.

Vendet që bien shi nga Mesdheu po goditen edhe për një javë nga temperaturat e larta, të cilat mund të kenë kontribuar në zjarret në rajone të ndryshme — nga Portugalia në Greqi dhe përgjatë bregdetit verior të Afrikës deri në Algjeri — sipas National Oceanic dhe US Administrata Atmosferike (NOAA).

Në Serbi, sinoptikanët parashikojnë se temperaturat do të lëvizin rreth 40°C këtë javë pasi erërat nga Afrika e Veriut krijojnë një front të ngrohtë në Ballkan. Autoritetet shëndetësore shpallën alarmin e kuq dhe këshilluan qytetarët të shmangin daljen nga shtëpitë e tyre.

 

Shërbimi i urgjencës i Beogradit theksoi se mjekët e tij duhej të ndërhynin 109 herë gjatë natës për të ndihmuar njerëzit me probleme kronike shëndetësore.

Në Malin e Zi fqinj, autoritetet u kanë kërkuar gjithashtu qytetarëve të qëndrojnë në vende me hije deri në orët e vona të pasdites, dhjetëra mijëra turistë po kërkojnë pak freski në plazhet përgjatë Adriatikut.

Dhe Bregu Lindor i SHBA-së ka qenë nën një kube të ngrohtë për të katërtën ditë rresht, një fenomen i parë kur një sistem i fortë me presion të lartë bllokon ajrin e ngrohtë mbi një zonë, duke parandaluar kalimin e ajrit të ftohtë dhe duke mbajtur temperaturat të larta.

 

Në qytetin e Nju Jorkut, janë krijuar hapësira të freskëta në biblioteka, qendra punësimi për të moshuarit dhe infrastrukturë tjetër. Shkollat ​​e qytetit po funksionojnë normalisht, por në disa zona në periferi përreth, mësimi përfundoi më herët se normalja për t’i shpëtuar nxënësve nga vapa.

Autoritetet meteorologjike lëshuan dje, të enjten, një paralajmërim për nxehtësi ekstreme në disa zona të Arizonës, përfshirë Phoenix, ku temperatura pritet të arrijë në 45.5 gradë Celsius.

Në shtetin fqinj të Nju Meksiko, dy zjarre kanë vrarë dy njerëz, kanë djegur më shumë se 93,000 hektarë dhe kanë shkatërruar 500 shtëpi, sipas autoriteteve. Shirat e dendur që kanë ndodhur mund të ndihmojnë në luftimin e zjarreve, por stuhitë që shpërthyen dje shkaktuan përmbytje të shpejta, duke komplikuar përpjekjet për shuarjen e zjarrit.

 

Një total prej afro 100 milionë amerikanë jetojnë në zona për të cilat dje u dhanë paralajmërime për nxehtësinë ekstreme.

Temperaturat e larta pritet të fillojnë të ulen në verilindje të SHBA duke filluar nga sot, tha shërbimi i motit, por në Nju Jork dhe shtetet më jugore nxehtësia do të vazhdojë gjatë fundjavës.

Sezoni i verës në Indi zgjat nga marsi deri në maj, kur temperaturat fillojnë të ulen.

Të mërkurën, Nju Delhi regjistroi temperaturën e tij më të lartë në të paktën 55 vjet, me observatorin Safdarjung që regjistroi një temperaturë prej 35.2°C në orën 1 të mëngjesit.

Normalisht temperaturat ulen gjatë natës, por shkencëtarët theksojnë se për shkak të ndryshimeve klimatike, temperaturat po rriten edhe natën. Në shumë zona të botës, temperaturat e natës po rriten më shpejt se temperaturat e ditës, sipas një studimi të vitit 2020 nga Universiteti i Exeter.

Nju Delhi ka përfunduar 38 ditë radhazi me temperaturën maksimale që ka arritur ose tejkalon 40 gradë Celsius.

Një zyrtar i ministrisë indiane të shëndetësisë tha të mërkurën se kishte më shumë se 40,000 raste të dyshuara të goditjes nga nxehtësia dhe të paktën 110 vdekje të konfirmuara midis 1 marsit dhe 18 qershorit, kur India veriperëndimore dhe lindore përjetuan dy herë më shumë ditë të nxehta se zakonisht.

Temperaturat rekord

Këto valë të nxehtit vijnë pas 12 muajsh radhazi që ishin më të nxehtit në histori, sipas agjencisë së monitorimit të ndryshimeve klimatike të BE-së,

Organizata Botërore Meteorologjike thotë se ka një shans 86% që një nga pesë vitet e ardhshme të jetë më i ngrohtë se deri në vitin 2023.

Temperatura mesatare globale është rritur me rreth 1.3°C në krahasim me kohërat para-industriale, ndryshimet klimatike po shkaktojnë temperatura edhe më të nxehta, duke i bërë valët e të nxehtit më të shpeshta, më intensive dhe të kenë një kohëzgjatje më të gjatë.

Një valë mesatare globale e nxehtësisë që do të kishte ndodhur një herë në 10 vjet në epokën para-industriale tani do të ndodhë 2.8 herë në çdo 10 vjet dhe do të jetë 1.2°C më e ngrohtë, sipas ekipit ndërkombëtar të shkencës (WWA) të World Weather Attribution.

Shkencëtarët vlerësojnë se valët e të nxehtit do të vazhdojnë të intensifikohen nëse bota vazhdon të emetojë gazra serë duke djegur lëndët djegëse fosile.

Nëse temperaturat globale rriten me 2°C në krahasim me kohërat para-industriale, valët e të nxehtit do të ndodhin mesatarisht 5.6 herë çdo 10 vjet dhe do të jenë 2.6°C më të ngrohta, vuri në dukje WWA.

LEXO EDHE:

Back to top button