Vazhdojnë luftimet e ashpra në qytetin e Gazës

Vazhdojnë luftimet e ashpra në qytetin e Gazës

Betejat nëpër rrugët e Rripit të Gazës kanë vazhduar dhe luftëtarët e Hamasit përdorin tunelet për të zënë pritë forcat izraelite pasi SHBA-të thanë se palestinezët duhet të qeverisin Gazën pas luftës.

Ushtria izraelite tha se trupat e saj kishin avancuar në zemër të Gazës, bastioni kryesor i Hamasit dhe qyteti më i madh në enklavë, ndërsa grupi islamik tha se luftëtarët e tij kishin shkaktuar humbje të mëdha.

Tanket izraelite kanë hasur në rezistencë të madhe nga Hamasi duke përdorur tunele nëntokësore për të organizuar prita, luftëtarët e të cilit mbështeten nga Irani dhe grupi militant Xhihadi Islamik.

Izraeli goditi Gazën në përgjigje të një sulmi ndërkufitar të Hamasit në Izraelin jugor më 7 tetor, ku u vranë 1,400 njerëz, kryesisht civilë, dhe morën rreth 240 pengje, sipas të dhënave izraelite.

Zyrtarët palestinezë thanë se 10,569 njerëz ishin vrarë që nga e mërkura, 40% e tyre fëmijë. Izraeli thotë se 33 ushtarë të tij janë vrarë.

Qeverisja e udhëhequr nga palestinezët

Ndërsa lufta Izrael-Hamas hyn në muajin e dytë, Uashingtoni ka filluar të diskutojë me liderët izraelitë dhe arabë për të ardhmen e Rripit të Gazës pa sundimin e Hamasit. Ndërsa një plan ende nuk është shfaqur, Sekretari i Shtetit i SHBA, Antony Blinken përshkroi pritshmëritë e Uashingtonit për territorin bregdetar të rrethuar.

Blinken tha se mund të ketë nevojë për “një periudhë tranzicioni” në fund të konfliktit, por qeverisja pas krizës “duhet të përfshijë qeverisjen e udhëhequr nga palestinezët dhe Gazën të bashkuar me Bregun Perëndimor nën Autoritetin Palestinez”. Të hënën, kryeministri i Izraelit Benjamin Netanyahu tha se Izraeli do të ketë “për një periudhë të pacaktuar” përgjegjësinë e sigurisë për enklavën pas luftës.

Zyrtarët izraelitë që atëherë janë përpjekur të sqarojnë se nuk kanë ndërmend të pushtojnë Gazën pas luftës, por ata ende nuk kanë artikuluar se si mund të garantojnë sigurinë pa mbajtur një prani ushtarake. Izraeli i tërhoqi forcat e tij nga Gaza në vitin 2005.

Autoriteti Palestinez (PA), i cili ushtron vetëqeverisje të kufizuar në pjesë të Bregut Perëndimor të pushtuar nga Izraeli, thotë se Gaza, ku Hamasi ka sunduar që nga viti 2007, është një pjesë integrale e asaj që parashikon për një shtet të ardhshëm palestinez./abcnews.al

LEXO EDHE:

Back to top button