Vazhdojnë në Kajro bisedimet për armëpushimin e Gazës, Izraeli godet enklavën palestineze

Vazhdojnë në Kajro bisedimet për armëpushimin e Gazës, Izraeli godet enklavën palestineze

Udhëheqësit e Hamasit mbajtën një ditë të dytë të bisedimeve të armëpushimit me ndërmjetësuesit egjiptianë dhe të Katarit të dielën, pa asnjë përparim të dukshëm të raportuar pasi Hamasi vazhdoi kërkesën e tij që çdo marrëveshje duhet t’i japë fund luftës në Gaza, thanë zyrtarët palestinezë.

Një zyrtar palestinez, i afërt me përpjekjet e ndërmjetësimit, tha se delegacioni i Hamasit kishte mbërritur në Kajro me një vendosmëri për të arritur një marrëveshje “por jo me çdo çmim”.

“Një marrëveshje duhet t’i japë fund luftës dhe t’i nxjerrë forcat izraelite nga Gaza dhe Izraeli ende nuk është zotuar se ishte i gatshëm ta bënte këtë”, tha zyrtari për Reuters, duke kërkuar të mos përmendet emri.

Izraeli dëshiron një marrëveshje për të liruar të paktën disa nga rreth 130 pengjet e mbajtura nga Hamasi.

Por një zyrtar izraelit sinjalizoi të shtunën se pozicioni i tij thelbësor ishte i pandryshuar, duke thënë se Izraeli “në asnjë rrethanë” nuk do të pajtohej me një marrëveshje për t’i dhënë fund luftës.

Izraeli thotë se e ka për qëllim për të çarmatosur dhe çmontuar Hamasin përgjithmonë.

Një zyrtar tjetër palestinez i tha Reuters se negociatat “po përballen me sfida sepse okupimi (Izraeli) refuzon të angazhohet për një armëpushim gjithëpërfshirës”, por shtoi se delegacioni i Hamasit ishte ende në Kajro me shpresën se ndërmjetësit mund të ushtronin presion ndaj Izraelit për të ndryshuar pozicionin e tij.

Ndërsa bisedimet e fundit po zhvilloheshin, banorët dhe zyrtarët shëndetësorë thanë se avionët dhe tanket izraelite vazhduan të godasin zonat në të gjithë enklavën palestineze gjatë natës, duke vrarë dhe plagosur disa njerëz.

LEXO EDHE:

Back to top button