Vdes në moshën 96-vjeçare ish-Presidenti kinez Jiang Zemin

Vdes në moshën 96-vjeçare ish-Presidenti kinez Jiang Zemin

Ish-udhëheqësi i Kinës Jiang Zemin, ka humbur jetën ditën e sotme në moshën 96-vjeçare.
Mediat kineze bëjnë me dije se 96-vjeçari humbi jetën pak pas mëngjesit të ditës së sotme. Zemin erdhi në pushtet pas protestave në Sheshin Tiananmen.

Një nga figurat kryesore të historisë kineze në dekadat e fundit, ai kryesoi një kohë ku Kina u hap në një shkallë të gjerë dhe pa rritje me shpejtësi të lartë.

Vdekja e tij vjen ndërsa Kina sheh disa nga protestat e saj më serioze që nga Tiananmen, me shumë që demonstrojnë kundër kufizimeve të Covid.

Jiang u ngrit në pushtet pas goditjes së përgjakshme të vitit 1989 ndaj protestuesve në dhe rreth sheshit Tiananmen të Pekinit, gjë që çoi në izolimin ndërkombëtar të Kinës.
Ngjarja ndezi një luftë të ashpër për pushtet në krye të Partisë Komuniste të Kinës midis reaksionarëve të linjës së ashpër dhe reformatorëve.

Kjo bëri që Jiang, i cili fillimisht ishte parë si një burokrat i plogësht, të ngrihej në poste të larta. Ai u zgjodh si një lider kompromisi, me shpresën se do të bashkonte të vijës së ashpër dhe elementë më liberalë.

Nën drejtimin e tij, u krijua një ekonomi e frikshme, komunistët shtrënguan kontrollin e tyre mbi pushtetin dhe Kina zuri vendin e saj në tryezën e lartë të fuqive botërore.

Ai mbikëqyri dorëzimin paqësor të Hong Kongut në 1997 dhe hyrjen e Kinës në Organizatën Botërore të Tregtisë në 2001, e cila ndërthuri ekonominë e vendit me atë të komunitetit ndërkombëtar.

Por reformat politike u vunë gjithashtu në një anë dhe ai u kritikua për shtypjen e ashpër të sektit fetar Falun Gong në 1999, i cili u pa si një kërcënim për Partinë Komuniste.

LEXO EDHE:

Back to top button