Vetëm disa ditë pasi stuhitë e forta diellore goditën Tokën, një fenomen i ri ka ndodhur, ja për çka bëhet fjalë?

Vetëm disa ditë pasi stuhitë e forta diellore goditën Tokën, një fenomen i ri ka ndodhur, ja për çka bëhet fjalë?

Dielli prodhoi flakën e tij më të madhe në gati dy dekada të martën.

Është shpërthimi më i madh në këtë cikël diellor 11-vjeçar, i cili është afër kulmit të tij, sipas NOAA.

Observatori Dinamik Diellor i NASA-s kapi një flakërim të shkëlqyer me rreze X, më i forti që nga viti 2005, i vlerësuar Ks8.7 në shkallën për këto raketa, shkruan Associated Press.

Lajmi i mirë është se Toka duhet të jetë jashtë vijës së zjarrit këtë herë, sepse shpërthimi ndodhi në pjesën e Diellit që rrotullohet larg Tokës.

Brian Brasher i Qendrës së Parashikimit të Motit të NOAA në Boulder, Kolorado, tha se mund të jetë edhe më i fortë kur shkencëtarët mbledhin të dhëna nga burime të tjera.

Brasher thotë se nxjerrja e lidhur me shpërthimin e së martës është drejtuar larg planetit tonë, megjithëse analiza është ende në vazhdim.

Pothuajse një javë me shpërthime dhe nxjerrje masive të plazmës koronale kërcënuan të prishnin energjinë dhe komunikimet në Tokë dhe në orbitë.

NASA tha se një stuhi gjeomagnetike gjatë fundjavës bëri që një nga satelitët e saj mjedisorë të rrotullohej papritur për shkak të uljes së lartësisë për shkak të motit hapësinor dhe të hynte në një letargji mbrojtës të njohur si modaliteti i sigurt.

Në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës, ​​shtatë astronautët u këshilluan të qëndronin në zona shumë të mbrojtura.

Sipas NASA-s, ekuipazhi nuk ishte kurrë në rrezik.

LEXO EDHE:

Back to top button