Vitamina C ndihmon trupin në këto mënyra

Vitamina C ndihmon trupin në këto mënyra

Limonada është një nga opsionet më të shëndetshme kur bëhet fjalë për zgjedhjen e një pijeje.

Lëngu nga një limon përmban rreth 30 mg vitaminë C, e cila është 33% e 90 mg e dozës së rekomanduar ditore.

Vitamina C na mban të shëndetshëm në mënyrat e mëposhtme:

Ndihmon në shërimin e plagëve

Trupi ynë ka nevojë për vitaminë C për të krijuar kolagjen. Kolagjeni është një proteinë vitale që formon pjesë të indit lidhës, dhe që është e nevojshme për shërimin e plagës.

Forcon imunitetin

Vitamina C ndihmon në zvogëlimin e simptomave të ftohjes, lufton viruset dhe bakteret që shkaktojnë sëmundje.

Përmirëson thithjen e hekurit

Hekuri është thelbësor që qelizat në trupin tonë të mbijetojnë dhe të rriten.

Humbje peshe

Limonada është e shijshme, dhe në të njëjtën kohë me pak kalori, kështu që është një zëvendësues i shkëlqyeshëm për pije më pak të shëndetshme siç janë lëngjet e gazuara që përmbajnë sheqer të shtuar.

Veshkat

Acidi që përmban limoni ndihmon në parandalimin e zhvillimit të gurëve në veshka. Rrit citratet në urinë dhe ato mund të parandalojnë formimin e gurëve në veshka ose të ndalojnë rritjen e gurëve. Fondacioni Kombëtar i Veshkave rekomandon përzierjen e lëngut të limonit ose lëngut të gëlqeres me ujë si një mënyrë për të parandaluar gurët në veshka.

LEXO EDHE:

Back to top button