Washington Post: Greva e aktorëve mund të jetë një pengesë për Oscars

Si do të mbijetojë një festë botërore e filmit pa yjet e filmit?

Në të njëjtën të premte në mesin e korrikut kur Guild i Aktorëve të Ekranit filloi grevën e tyre, drejtuesit e disa prej festivaleve më të mëdhenj të filmit nga vjeshta e 2023 u hodhën në një thirrje urgjente ZUM.

Ishte një bashkim i rivalëve simbiotikë, një armëpushim i përkohshëm midis katër qendrave filmike – Venecia, Telluride, Toronto, Nju Jork – nga tre zona të ndryshme kohore. Në mënyrë tipike, këto festivale, të cilat zhvillohen të gjitha në shtator dhe tetor dhe shihen si ndalesa e parë në rrugën drejt çmimeve Oscar, janë jashtëzakonisht konkurruese, duke bërë shaka për premiera botërore dhe kush do të fitojë të drejtat e mburrjes për të qenë vendi i parë për të shfaqur fituesi i radhës për filmin më të mirë.

Por në ditët e para të grevës, thotë drejtori i Festivalit Ndërkombëtar të Filmit në Venecia, Alberto Barbera, ato thirrje në Zoom u kthyen në një grup mbështetës. Secili u përball me të njëjtën krizë ekzistenciale: si mbijeton, saktësisht, një festë botërore e filmit pa yjet e filmit?

“Menjëherë na kapi paniku sepse askush nuk e dinte se çfarë mund të ndodhte, në të vërtetë”, tha Barbera. Festivalet e tjera po përjetonin të njëjtën gjë, në një kohë kur sapo po ngriheshin në këmbë nga pandemia, e cila mbylli shumë festivale për një vit. Ishte si një bandë vajzash që mblidhen së bashku në një lokal dhe zbulojnë se të gjitha i kanë qitur kohët e fundit. Solidariteti. Mbështetje pa kushte. Të shtëna metaforike vodka.

Kur shumica e njerëzve mendojnë për grevën – e nxitur nga negociatat e dështuara për kontratën e sindikatave midis Skuadrës së Aktorëve të Ekranit-Federata Amerikane e Artistëve të Televizionit dhe Radios (SAG-AFTRA) dhe Aleancës së Prodhuesve të Filmit dhe Televizionit (AMPTP, e cila përfaqëson studiot e filmit, TV rrjete dhe shërbime transmetimi si Amazon, Apple, Disney, NBCUniversal, Netflix, Paramount, Sony dhe Warner Bros. Discovery) – ato shfaqin aktorë që refuzojnë të shfaqen në xhirime, duke mbyllur produksionet. Por sipas rregullave të sindikatave, aktorëve u ndalohet gjithashtu të promovojnë filma që kanë bërë tashmë, përveç nëse ky prodhim filmi ka negociuar një marrëveshje të përkohshme me SAG. Kjo do të thotë pa qilima të kuq, pa intervista, pa pyetje dhe përgjigje pas shfaqjes, asnjë media sociale që mund të perceptohet si promovuese e një projekti AMPTP. (Themeluesi i Amazon, Jeff Bezos zotëron Washington Post. CEO i përkohshëm i The Post, Patty Stonecipher, ulet në bordin e Amazon.)

Një pjesë e punës së një aktori është të shesë punën e tij te shikuesit. Warner Bros shpenzoi 150 milionë dollarë për marketingun për “Barbie” dhe pati fatin që disa javë Margot Robbie dhe Ryan Gosling talleshin me njëri-tjetrin në faqet e filmave dhe shfaqjet e bisedave në mbarë botën përpara se të fillonte greva e aktorëve. Pa u shfaqur Robbie në ngjarje të veshur si barbie vintage, duke krijuar foto që vazhdojnë të qarkullojnë në TikTok, a do të ishte ende ai film në rrugën e duhur për të fituar 1 miliard dollarë në mbarë botën?

Menjëherë, greva e hodhi të gjithë orarin e vjeshtës në kaos, pasi drejtuesit e studios dhe transmetimit u përleshën në dhomat e luftës, duke vendosur nëse ia vlente të promovoheshin filma kur yjet nuk mund të flisnin për to apo të bënin fushatë për Çmimet e Akademisë. (Dhe kush e di se kur do të ndodhin çmimet Oscar; Emmy-t tashmë janë shtyrë.) Ndërkohë, festivalet e filmit të vjeshtës, misioni kryesor i të cilëve është të shfaqin filma dhe talentë të rinj, shpesh me bujë në shumë premiera në tapetin e kuq, janë lënë në kaotikë. harresë.

Teksa shfaqej pasiguria, shefat e festivaleve diskutuan se si mund të bashkoheshin për të lënë përshtypje në telat e çantës se sa shumë po bëjnë ngjarjet e tyre për të mbështetur industrinë. Ishte një moment bashkëpunimi i rrallë që Barbera thotë se ka ndodhur vetëm një herë më parë, në 2020 dhe 2021, kur një grup më i madh drejtorëve të festivaleve mbajtën rishikime javore se si të merren me bllokimet e Covid. Më pas, atë të martë, produksionet filluan të telefonojnë, shumica prej tyre me lajme të mira. Ata do të vinin akoma, me apo pa aktorët e tyre. Kriza u shmang. Solidariteti u shpërbë. Ndeshja vazhdoi. “Pra, në atë moment, ne ndaluam së foluri me njëri-tjetrin,” tha Barbera.

Venecia, duke qenë më e shquara nga të gjithë (një pjesëmarrës prej kohësh e quajti atë “Kan, por më shumë”), ka të ngjarë të ndjejë ndikimin e aktorëve që qëndrojnë larg; nuk mund të injorohet efekti sizmik i Timothée Chalamet në një jumpsuit të kuq mëndafshi pa shpinë. Prioriteti i tij është i pari, duke filluar nga 30 gushti, dhe festivali javën e kaluar njoftoi një formacion të fortë që sigurisht do të tërheqë vëmendjen vetëm për filmat e tij: The Assassin i David Fincher, me protagonist Michael Fassbender; Biografia e Sofia Coppola-s, Priscilla Presley; Ferrari i Michael Mann me Adam Driver; Historia e “Frankenstein” nga Giorgos Lanthimos, “Poor Things” me Emma Stone.

Pastaj është kanarina në minierën e qymyrit për aktorët-regjisorë: filmi biografik Maestro i Leonard Bernstein i Bradley Cooper, në të cilin ai gjithashtu luan. “Nuk ishte aspak e lehtë për të që të vendoste nëse do të tërhiqej apo jo”, thotë Barbera. “Më në fund më telefonoi për të thënë se donte që filmi të ishte në konkurrencë në Venecia, por nuk do të vinte.

Por Barbera është e bindur se kjo nuk do të jetë një Venecia plotësisht pa yje. Shumica e filmave në festival, thotë ai, janë prodhime të pavarura që aplikojnë në SAG për leje për të sjellë talente atje, duke përfshirë projekte evropiane me anëtarë të SAG si Léa Seydoux. “Kjo është një situatë e paprecedentë,” tha Barbera. “Venecia është e sigurt se do të jetë më e drejtuar nga regjisorët këtë vit se zakonisht.”

Festivali Ndërkombëtar i Filmit në Toronto po aq yjor është në të njëjtën barkë si Venecia, por në një shkallë shumë më të madhe. Kur filloi greva, ata humbën vetëm tre ose katër filma artistikë nga grupi i tyre masiv prej 220, thotë drejtori artistik i TIFF, Cameron Bailey, dhe njoftoi javën e kaluar se do të hapen me filmin e shumëpritur The Boy and the Heron. nga mjeshtri japonez i animacionit Hayao Miyazaki. Po ashtu premierë: “Dumb Money”, një film i shkurtër-triller GameStop me aktorë Paul Dano dhe Shailene Woodley; një dokumentar rreth akuzave për ngacmim seksual kundër Louis CK; dhe një mori regjisorësh që bëjnë debutimin e tyre regjisorial: Anna Kendrick, Michael Keaton, Chris Pine dhe Kristin Scott Thomas.

Nuk është ende e qartë se cili aktor-regjisor do të marrë për të promovuar filmat e tij. Edhe ata që lidhin kontrata të përkohshme me SAG mund të zgjedhin të mos vijnë. “Ne kemi pasur angazhime nga disa njerëz të shquar, të cilët kanë thënë se me siguri i respektojnë qëllimet e grevës dhe besojnë se mund ta bëjnë këtë duke qenë ende duke ndjekur festivalin,” tha Bailey. “Dhe kështu kur Viggo Mortensen na thotë se do të jetë këtu, ose Ethan Hawke na thotë se do të jetë këtu, ne e dimë se mund të mbështetemi në të.”

Këtë javë, TIFF njoftoi se po nderon Pedro Almodóvar dhe Spike Lee. Festivali po punon gjithashtu për mënyrat për të shfaqur aktorët kryesorë ndërkombëtarë nga 74 vendet që do të kenë filma në festival, si Andy Lau i Hong Kongut, ylli i Bollywood-it Arjun Rampal dhe Lee Byung-hun i Koresë së Jugut. “Këta janë filma që janë realizuar jashtë kompanive që janë në grevë, kështu që ne planifikojmë plotësisht të festojmë – ndoshta edhe më shumë këtë vit – talentin ndërkombëtar që vjen”, tha Bailey.

TIFF, më shumë se festivalet e tjera të vjeshtës, krenohet se është më i madhi dhe më populisti. Çdokush mund të blejë bileta, dhe vitin e kaluar 600,000 njerëz morën pjesë për 10 ditë. Nuk ka gara me juri; në vend të kësaj, çmimi i lakmuar nga audienca është i njohur për kurorëzimin e njerëzve që kënaqin turmën si Fjalimi i Mbretit dhe Libri i Gjelbër.

Në fund, festivale ndoshta më të vogla, më intime dalin relativisht të padëmtuara. Festivali i Filmit në Nju Jork, i fundit që do të zhvillohet, i cili fillon në fund të shtatorit, deri më tani ka shpallur vetëm tre filma: thrillerin e Todd Haynes “May December”, i cili tashmë debutoi në Kanë në maj, me Natalie Portman dhe Julianne Moore. , Priscilla e Coppola dhe Ferrari i Mann (të dy debutuan në Venecia). Duke pasur parasysh se NYFF kujdeset për një qytet ku njerëzit mezi e shikojnë lart nëse Robert De Niro kalon pranë tyre në rrugë, duhet të jetë mirë me më pak yje.

Një fitues surprizë në lotarinë se cili festival bën më mirë në grevë, atëherë, në fakt mund të jetë Telluride, i cili fillon më 31 gusht dhe njihet për fansat e tij si “kamp veror filmik”. Ndodh në një qytet të largët të skive në Kolorado dhe për fat të mirë nuk e shpall formacionin e tij, sepse ishte kaq e vështirë për t’u arritur në ditët e para, regjisorët ndonjëherë duhej të tërhiqeshin në minutën e fundit, sepse printimet e tyre të filmit nuk vinin në kohë. . Festivali nuk bën qilima të kuq dhe krenohet se është i fokusuar te kineastët.

Telluride po feston gjithashtu 50 vjetorin e saj dhe thuhet se do të ftojë regjisorë nga e gjithë historia e saj, e cila do të sigurojë llojin e vet të fuqisë së yjeve. Regjisori i Moonlight Barry Jenkins ka ardhur prej 20 vitesh dhe është konfirmuar se do të marrë pjesë. Alexander Payne, një i rregullt prej shumë kohësh, pritet të debutojë filmin e tij të ri, “The Holdovers”, me protagonist Paul Giamatti, dhe Laura Linney, e cila ka një shtëpi në Telluride, mund të shfaqet shumë mirë.

Ndikimi ekonomik i grevës në festivale ka të ngjarë të jetë i mprehtë. Por mund të jetë gjithashtu një rivendosje shumë e nevojshme larg të qenit një krah kaq i varur i kompleksit industrial të Oscars, për të cilin Barbara tha se “po bëhet gjithnjë e më i madh dhe – do të thoja – gjithnjë e më histerik”. Ai thekson se emri italian i Festivalit Ndërkombëtar të Filmit në Venecia është Mostra d’Arte Cinematography, ose Ekspozita e Artit Kinematografik. Ndoshta ky është një shans për t’u kthyer në atë kuptim origjinal. “Historia e kinemasë është një ekuilibër midis interesit tregtar dhe shprehjes artistike,” tha ai, “dhe mendoj se është ende e mundur të gjendet një ekuilibër midis dy palëve.” ( Washington Post)

LEXO EDHE:

Back to top button