WikiLeaks ka publikuar një dokument sekret të inteligjencës izraelite

WikiLeaks ka publikuar një dokument sekret të inteligjencës izraelite

Pak më shumë se një javë pasi Julian Assange u lirua nga një burg britanik, duke i dhënë fund një beteje ligjore 13-vjeçare, faqja e internetit që ai themeloi, WikiLeaks, publikoi dokumente të klasifikuara nga Ministria e Informacionit e Izraelit, krahu i inteligjencës së qeverisë.

Në një postim në X, dikur Twitter, WikiLeaks ndau një dokument të klasifikuar të inteligjencës izraelite nga tetori 2023 që pretendon se përmend një plan izraelit për të dëbuar qëllimisht civilët nga Gaza në Egjipt. WikiLeaks thekson se zyrtarët izraelitë kanë arritur në përfundimin se “një strategji e tillë do të jepte rezultate pozitive afatgjata”.

“Plani parashikon një proces me tre hapa që përfshin ngritjen e vendbanimeve me tenda në Sinai dhe hapjen e një korridori humanitar, e ndjekur nga ndërtimi i qyteteve në veri të Sinait nga të cilat nuk do të ketë kthim”, shkruan ata, me një lidhje. në dokumentin e plotë.

Lufta në Rripin e Gazës ka vazhduar për gati nëntë muaj që kur terroristët e Hamasit sulmuan Izraelin jugor dhe vranë 1,139 njerëz, kryesisht civilë, dhe rrëmbyen 250 persona të tjerë dhe i çuan në Gaza.

Përgjigja e Izraelit ka qenë e ashpër dhe vazhdon, dhe zyrtarët izraelitë thonë se nuk do të ndalen derisa të shkatërrojnë Hamasin.

LEXO EDHE:

Back to top button