Xhoshua Kimih tregon se si do të ndalojë Vinicius Jr në Ligën e Kampionëve

Mesfushori i Bajernit, Xhoshua Kimih, do të luajë si një mbrojtës i djathtë kur skuadra e tij të përballet me Real Madridin në ndeshjen e parë gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve të martën. Ajo krijon një përballje mes superyllit gjerman dhe krahut të majtë të pamëshirshëm të Real Madridit, ViniSius Xhunior.

“Unë e di se ai është shumë i fortë në situatat një për një. Ashtu si Kilian Mbape. Kështu që jam shumë i lumtur që do të përballem me të dhe do të konkurroj me të. Të gjithë kemi disa dobësi dhe disa pika të forta. Nuk dua të flas për dobësitë e tij. Vinicius është një lojtar shumë shumë i fortë. Duhet të përqendrohem, të mbrohem dhe kur të kem mundësi të sulmoj, sigurisht që dua ta bëj. Por, në fillim, ne duhet të fokusohemi në mbrojtjen dhe të fokusohemi në lojën tonë”, shtoi 29-vjeçari Kimih.

Mesfushori gjerman ka përfunduar punën e tij pasi Vinicius ka rezultuar pothuajse e pamundur të ndalet në Ligën e Kampionëve të këtij sezoni. Braziliani nuk ka arritur të shënojë apo asistojë vetëm në një ndeshje që nga faza e grupeve. Vini ka tri gola dhe pesë asistime në garë këtë sezon. Tri nga këto kontribute të golave kanë ardhur në fazat e eliminimit.

LEXO EDHE:

Back to top button