Zakonet që tregojnë se do të jeni përgjithmonë të rinj në zemër, pavarësisht nga mosha

Zakonet që tregojnë se do të jeni përgjithmonë të rinj në zemër, pavarësisht nga mosha

Nëse nuk bashkoheni me Peter Pan në Neverland, të gjithë duhet të rriten.

Pagimi i faturave, puna dhe përballja me problemet dhe pengesat e jetës janë gjëra me të cilat të gjithë përballemi kur hyjmë në botën e të rriturve. Por vetëm për shkak se jeni duke u rritur, a do të thotë kjo që ju duhet të humbni kreativitetin dhe lojën tuaj? Absolutisht jo!

Të gjithë rritemi, por lumturohen vetëm ata që mbeten të rinj në zemër, sado kohë që kemi lënë kopshtin.

Dëshironi të zbuloni nëse jeni një person i ri në zemër? Do të gjeni gëzim në këto 7 aktivitete.

1. Qëndroni jashtë ose në natyrë

Shpjegimi i parë për dashurinë ndaj natyrës u shfaq në vitet ’80 kur një biolog prezantoi idenë e “biofilisë”. Në thelb, kjo do të thotë se ne njerëzit tërhiqemi instinktivisht nga natyra dhe mjedisi i saj.

Kur je i ri në zemër, nuk ke nevojë për një teori që të të thotë se je tërhequr nga natyra dhe e dashuron jashtë, këtë tashmë e di.

Kur të zgjoheni në mëngjes, do të jeni të lumtur të uleni në ballkon dhe të pini kafen tuaj. Nëse është një ditë me diell, do të jeni të lumtur të pushoni nën diell duke lexuar librin tuaj.

Në fundjavë, ju nuk dëshironi asgjë më shumë se të shkoni në një pyll ose një park për t’u rrethuar nga natyra.

Sepse ashtu si fëmijët duan të luajnë (ose thjesht të jenë) jashtë, po ashtu edhe ju!

2. Të provosh gjëra të reja

Kur je i ri, gjithmonë je duke bërë gjëra të reja. Ju rrallë shihni një fëmijë të thotë jo për diçka ose të refuzojë një ftesë për një festë.

Pse? Sepse ata janë të emocionuar dhe gjejnë gëzim duke bërë gjëra të reja.

Por sa më shumë që rriten, aq më pak të emocionuar janë njerëzit për të provuar gjëra të reja. Pjesërisht sepse është më e vështirë të gjesh gjëra të reja për të bërë ndërsa rritesh. Por është gjithashtu sepse ndiheni rehat në mënyrat dhe rutinat tuaja – dhe të dilni jashtë zonës suaj të rehatisë duket më e rrezikshme sesa e këndshme.

Megjithatë, kjo nuk mund të jetë më larg nga e vërteta për njerëzit që mbeten të rinj në zemër. Pavarësisht se sa vjeç jeni, ju pëlqen ideja për të provuar gjëra të reja.

Sido që të jetë, ju pëlqen ideja (dhe aktualiteti) për të bërë gjëra të reja kur jeni i ri në zemër.

3. Të luash me kafshët

Një tipar tjetër që ruan kur je i ri në zemër është ndjenja juaj e përgjithshme e lojërave. Dhe kur nuk keni fëmijë në familjen tuaj të ngushtë ose të gjerë, në vend të kësaj do të gjeni gëzim duke luajtur me kafshët.

Disa njerëz mund të thonë se ju jeni si një fëmijë kur i blini maces ose qenit tuaj një lodër të re.

4. Krijimi i miqve të rinj

Kur shefi juaj ju dërgon në një ngjarje rrjeti, a ju mbush me frikë kjo ide? Apo stomaku juaj fluturon nga eksitimi?

Krijimi i miqve padyshim që bëhet më i vështirë ndërsa rritesh. Kur je i ri, ideja për të shkuar në shkollë të mesme apo fakultet sjell mundësinë për të bërë miq të rinj.

Megjithatë, sipas ekspertëve, miqësia nuk ndodh shpesh teksa rritesh dhe arrin një pjekuri të caktuar. Kështu, ky aktivitet bëhet më i vështirë dhe më pak emocionues.
i ri
Foto: Freepik

Por kur je i ri në zemër, ruan eksitimin e takimit me njerëz të rinj.

Kur shoku juaj ju fton në një festë apo një dasmë ku nuk njihni askënd, mezi prisni të shkoni dhe të flisni me dikë të ri.

5. Bërja e diçkaje kreative

Pikturë, thurje, vizatim, lojë ose shkrim poezi – sido që të jetë, këto aktivitete (ose të paktën ideja e tyre) do t’ju tërheqë kur të jeni të rinj në zemër.

Mos më keqkuptoni – nuk ka asgjë “fëminore” në asnjë nga këto aktivitete. Në fakt, shumë ekspertë thonë se të qëndrosh kreativ është i rëndësishëm për ruajtjen e zhvillimit të trurit dhe përmirësimin e shëndetit mendor në moshën madhore. Por duke qenë se këto aktivitete janë zakonisht gjëra që ne bëjmë (dhe gjejmë kohë) si fëmijë, kreativiteti është diçka që shumica prej nesh e humbin nga sytë ndërsa rritemi.

6. Të jetosh në të tashmen

Planifikimi për të ardhmen është diçka që e bën ende kur je i ri në zemër. Por për shkak se ju jeni kaq të lirë, ju preferoni ta lini jetën të marrë rrugën e saj.

Ideja juaj për një udhëtim të përsosur nuk është ta planifikoni atë nga A në B, nga fillimi në fund. Në vend të kësaj, ëndrra juaj është të mbushni rezervuarin, të shkoni në rrugën e hapur dhe të ndaloni kudo që ju pëlqen!

Sepse ju dëshironi të jetoni këtu dhe tani.

7. Të hysh në telashe

Sigurisht, jo probleme serioze. Por të qenit pak i pacipë dhe të shkelësh rregullat ndonjëherë të jep një shkëndijë eksitimi.

Të jesh i ri në zemër nuk është kurrë një gjë e keqe.

Nuk ka asgjë të keqe të përdorni një version më të ri të vetes dhe të shijoni gjërat që keni dashur gjithmonë – pavarësisht sa vjeç jeni.

LEXO EDHE:

Back to top button