Zvicra e fiton Eurovisionin 2024

Zvicra e fiton Eurovisionin 2024

Zvicra e ka fituar Festivalin e Këngës Eurovision 2024 të shtunën në Malmo të Suedisë, duke e lënë mbrapa Kroacinë, e cila ishte ndër kandidatet kryesore për ta fituar garën.

Festivali i sivjetmë, megjithëse u cilësua si festim i diversitetit evropian, ka marrë vëmendje politike, pas thirrjeve për përjashtimin e Izraelit nga gara për shkak të luftës së ushtrisë së tij në Rripin e Gazës, e cila u nxit nga një sulm vdekjeprurës më 7 tetor nga Hamasi – grupi i shpallur terrorist nga Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian.

Nemo, 24 vjeç, e fitoi garën me këngën “The Code”, e cila ka të bëjë me rrugëtimin e Nemos për ta zbuluar veten si një person jo-binar (dikush që nuk e identifikon veten as burrë, as grua).

“Shpresoj se kjo garë do t’i përmbushë zotimet e veta dhe do të vazhdojë ta ngrejë zërin për paqe dhe për dinjitetit për secilin njeri në këtë botë”, tha Nemo, pasi e mori trofeun e Eurovisionit në skenë.

“’The Code’ ka të bëjë me rrugëtimin që e nisa duke e kuptuar se unë nuk jam as burrë, e as grua”, tha Nemo.

Triumfi i Nemos në Eurovision ishte i treti për Zvicrën në histori dhe i pari prej vitit 1988, kur e kishte fituar për Zvicrën këngëtarja kanadeze Celine Dion.

LEXO EDHE:

Back to top button