fbpx

Крах на разговорите меѓу Брисел и Лондон

Европската унија побара од Велика Британија да се откаже од нацрт-законот со кој се поништуваат резултатите од четиригодишните преговори за Брегзит, но британската влада на премиерот Борис Џонсон одби.

Европската комисија објави дека започнува подготовки за нерегулирано излегување на Велика Британија од ЕУ, проценувајќи дека Лондон „крајно сериозно ќе го прекрши“ минатогодишниот договор доколку го усвои предложениот владин закон.

По итните разговори меѓу потпретседателот на Комисијата, Марош Шефчовиќ и британскиот преговарач за Брегзит, Мајкл Гоув, во четвртокот во Лондон, ЕУ рече дека британскиот нацрт „сериозно ја нарушува довербата“ и дека Лондон сега мора да преземе чекори за нејзино враќање.

Гов, еден од најважните министри на Johnонсон, рече дека го отфрлил барањето на ЕУ за повлекување на нацрт-законот.

„Му реков на потпретседателот Шефчовиќ дека не можеме и нема да го направиме тоа“, рече Гов.

Официјални претставници на ЕУ и дипломати велат дека блокот ќе преземе правни активности против Лондон, но според Ројтерс, тоа веројатно нема да биде преземено пред крајот на годината, кога истекува рокот за целосно излегување на Велика Британија од Унијата по преодниот рок.

Главниот преговарач на ЕУ, Мишел Барние, кој имаше одделни разговори со Шефчовиќ во Лондон, го критикуваше британскиот пристап кон преговорите и посочи дека сè уште има големи разлики.

„Обединетото Кралство не се ангажираше на ист начин врз основа на принципите и интересите на ЕУ“, рече Барние.

Тој додаде дека ЕУ работи напорно да биде подготвена за сите сценарија на 1 јануари 2021 година, кога истекува рокот за конечно излегување на Велика Британија, вклучувајќи го и оној за поделба без договор.

Последниот спор се однесува на правилата за Северна Ирска, која ја дели границата со Република Ирска, членка на ЕУ, и која останува царински режим на Унијата, која Велика Британија сега сака да ја смени, со отворено признание дека е подготвена да го крши меѓународното право, пренесува Танјуг.

LEXO EDHE:

Back to top button