​Turqia akuzon Francën për tensionet në Mesdheun Lindor


Ankaraja akuzoi sot Parisin zyrtar për nxitje të tensioneve në Mesdheun lindor, ku aleatët e NATO-s Turqia dhe Greqia po debatojnë për të drejtën se kujt i takon për të shfrytëzuar energjinë nga deti, raporton gazeta greke Kathimerini.

Franca dhe Greqia planifikojnë të vendosin aeroplanë luftarakë dhe anije si pjesë e një stërvitjeje të përbashkët, ndërsa Qipro do të aktivizojë sistemin e tij të mbrojtjes ajrore për të provuar aftësitë e saj, njoftoi Ministria e Mbrojtjes e Qipros.

LEXO EDHE:

Back to top button