1.085 të infektuar me koronavirus dhe 12 viktima në 24 orët e fundit

1.085 raste të reja me COVID-19 në 24 orët e fundit, që është dhe shifra më e lartë e regjistruar deri më tani që nga shpallja e pandemisë. I lartë është edhe numri i të shëruarve. Gjithsej 283 persona e kanë fituar betejën me virusin Korona, ndërsa në 24 orët e fundit 12 persona kanë ndërruar jetë. Janë kryer gjithsej 3 294 teste, edhe ky një tjetër rekord për sa i përket testimeve.

- Advertisment -

Rastet e reja janë regjistruar në Shkup-447 raste, në Strumicë-80 , Kumanovë-69,  Dibër-9, Shtip-39, Prilep-60, Tetovë-62, Strugë-14, Veles-50, Manastir-28, Ohër-18, Kavadar-20, Gostivar-35, Gjevgjeli-29, Kriva Pallankë-10, Radovish-9, Krushevë-3, Koçani-13, Probishtip-10, Demir Hisar-2, Makedonski Brod-1, Berovë-2, Vallandovë-6, Vinicë-4, Delçevë-10 , Kratovë-4, Shën NIkollë-5, Kërçovë-30, Resnje-4, Negotinë-12.

Nga gjithsej 12 viktima, tre janë nga Shkupi (të moshës 67,68 dhe 52 vjeçare), një viktimë nga Kumanova (27), tre nga Prilepi (81,82 dhe 49 vjeç), dy viktima nga Tetova (87-77), një viktimë nga Manastiri (84), një nga Kavadari (67) dhe një viktimë nga Gostivari në moshën 65 vjeçare. Të gjitha viktimat kanë ndërruar jetë në kushte spitalore,

Që nga fillimi i pandemisë në vendin tonë gjithsej me Covid-19 janë diagnostikuar 31.572 persona, prej të cilëve 20.731 janë shëruar, ndërsa 994 kanë humbur betejën me koronavirusin e ri. Për momentin vendi regjistron 9847 raste aktive me Covid-19.

LEXO EDHE:

Back to top button