10 mijë trupa rrethojnë qytetin në El Salvador në përpjekje për të goditur bandat

10 mijë trupa rrethojnë qytetin në El Salvador në përpjekje për të goditur bandat

Rreth 10.000 trupa policore dhe ushtarake kanë rrethuar qytetin e Soyapango në El Salvador si pjesë e një goditjeje masive ndaj bandave, ka njoftuar presidenti Nayib Bukele.

Të gjitha rrugët që të çojnë në qytet janë bllokuar dhe forcat speciale kanë kërkuar shtëpi për anëtarët e bandave.

Oficerët gjithashtu kanë ndaluar të gjithë që përpiqen të largohen nga qyteti dhe kanë kontrolluar letrat e identitetit.

Operacioni është pjesë e një goditjeje masive ndaj bandave pas një rritje të dhunës në fillim të këtij viti.

Ministri i Drejtësisë tha se deri më tani janë arrestuar 12 persona.

Soyapango është një nga qytetet më të mëdha të El Salvadorit dhe është shtëpia e më shumë se 290.000 njerëzve. Qyteti, i cili ndodhet vetëm 13 km në perëndim të kryeqytetit San Salvador, ka qenë prej kohësh i njohur si një qendër për aktivitetin e bandave./euronews.al/

 

LEXO EDHE:

Back to top button