10 skuadrat më të “shtrenjta” në botë, vetëm një skuadër nga Seria A

Një studim i “CIES” identifikoi 10 skuadrat më të shtrenjta (formacionet e tyre titullare, startuese) nga pikëpamja e kostove midis kartonëve të lojtarëve dhe komisioneve.

Sikurse ishte e pritshme, dominojnë skuadrat e Premier Ligës, ndërsa në Top-10 figuron vetëm një përfaqësuese e Serie A; Juventusi me 300 milionë euro.

Surprizë duket pozicionimi i Real Madridit në vendin e shtatë, apo i Barcelonës një vend më poshtë.

 

Renditja:

1) Manchester City – 605 milionë euro

2) Paris Saint Germain – 510 milionë

3) Manchester United – 480 milionë

4) Liverpool – 409 milionë

5) Chelsea – 393 milionë

6) Arsenali – 382 milionë

7) Real Madridi – 370 milionë

8) Barcelona – 334 milionë

9) Juventus – 300 milionë

10) Bayern Munich – 294 milionë

11) Napoli – 228 milionë

12 Roma – 167 milionë

13) Interi – 147 milionë

14) Milani 143 milionë

15) Atalanta – 132 milionë

16) Fiorentina – 84 milionë

17) Lazio – 75 milionë

18) Sassuolo – 70 milionë

LEXO EDHE:

Back to top button