13 vjet nga tërmeti shkatërrimtar në Haiti

13 vjet nga tërmeti shkatërrimtar në Haiti

Një tërmet i fuqishëm goditi Haitin më 12 janar 2010, si pasojë e të cilit humbën jetën mbi 300 mijë persona, bazuar në të dhënat e autoriteteve vendore.

Qytetet më të shkatërruara dhe më të prekura ishin Leogane dhe kryeqytetit Port-au-Prince, duke bërë që një e katërta e popullatës së këtij vendi në Amerikën Qendror të vdisnin dhe një pjesë tjetër e tyre të konsiderohej i humbur.

Tërmeti i fuqishëm prej 7 shkallë Rihter, ishte më i rëndi në 200 vitet e fundit.

Dëmet ekonomike që shkaktoi ky tërmet ishin 8.5 miliardë dollarë.

Haiti ka nëntë milionë banorë dhe është ndër vendet më të varfra në hemisferën perëndimore.

LEXO EDHE:

Back to top button