3 arsye që do t’ju bindin të flini plotësisht lakuriq

3 arsye që do t’ju bindin të flini plotësisht lakuriq

Gjumi është një pjesë thelbësore e jetës sonë të përditshme. Megjithatë, shumë herë nuk i japim rëndësinë që meriton. Nëse nuk keni fjetur mjaftueshëm ose mirë, mëngjesin tjetër do të zgjoheni me humor të keq.

Do të shfaqet në lëkurën tuaj. Nuk do arrini të performoni në punë dhe në përgjithësi e gjithë dita do ju prishet. Këshilla për të fjetur më mirë është një: bëjeni lakuriq.

Një nga mënyrat për të përmirësuar cilësinë e gjumit është të hiqni rrobat. Ju lexoni shumë mirë. Flini lakuriq për të fjetur më mirë.

Ju flini më mirë kur temperatura e trupit tuaj është më e ulët

Sa më shumë rroba të vishni, aq më pak nxehtësi ruan trupi juaj. Edhe rritja më e vogël e temperaturës së trupit tuaj mund të rrisë aktivitetin në pjesë të caktuara të trurit, gjë që çon në shqetësime të gjumit.

Ndiheni më afër emocionalisht me partnerin tuaj

Kur flini lakuriq me partnerin, trupi juaj prodhon më shumë oksitocinë. Ky është “hormoni i dashurisë”, i cili përmirëson disponimin tuaj, ndihmon në mbajtjen e sistemit tuaj imunitar të paprekshëm dhe gjithashtu ju afron natyrshëm.

Kur je lakuriq, bie në gjumë më shpejt dhe zgjohesh më lehtë

Kur flini lakuriq, ju heqni qafe palosjet e veshjeve që normalisht pengojnë shkëmbimin e nxehtësisë, gjë që është e mirë për qarkullimin e gjakut. Në këtë mënyrë ju bini në gjumë më shpejt dhe zgjoheni më lehtë, gjë që do të shpëtojë jetën e shumë njerëzve që nuk janë aq shumë njerëz të mëngjesit./abcnews.al

LEXO EDHE:

Back to top button