3 receta super të lehta të lëngjeve për të pastruar torganizmin tuaj

Trupi ynë kërkon vitamina dhe produkte të freskëta gjatë muajve të ngrohtë. Disa ditë është aq vapë, saqë betohem se nuk do të dua të ha më kurrë diçka të ngurtë ose të ngrohtë. Dhe këtu hyjnë lëngjet freskuese, të shijshme dhe të shëndetshme. Nuk ka shtrydhëse frutash e perimesh? Nuk ka problem – mund të bëni pothuajse çdo recetë lëngu në një blender. Nuk ka nevojë të blini një pajisje shtesë kuzhine për një funksion të vetëm, veçanërisht nëse nuk keni hapësirë si unë.

 

I riu (The Newbie)
Edhe fillestarët që marrin lëngje do ta pëlqejnë këtë lëng detoksik super të thjeshtë. Marule Romaine, selino dhe kastravec kanë shumë ujë (përshëndetje, hidratim dhe ngopje), ndërsa mollët dhe limonët ndihmojnë në rregullimin e sheqerit në gjak pasi e keni tepruar me ëmbëlsirat. A tha dikush gati për plazh?

 

 

 

Detoksuesi
(fjalë për fjalë) erëzoni rutinën tuaj të lëngjeve me kulantro dhe majdanoz të pasur me antioksidantë, të mbushur me vitaminë C, si dhe xhenxhefil dhe kajenë që nxit metabolizmin. Kjo recetë e lëngut detoksifikues funksionon mirë edhe si një përforcues imuniteti nëse ndiheni nën mot.

 

 

 

 

 

Panxhar
Kur bëhet fjalë për pastrimin e mëlçisë suaj, panxhari dhe zarzavatet janë mënyra më e mirë. Ky lëng ndihmon në rihidratimin dhe rivendosjen e mëlçisë normalisht – veçanërisht i dobishëm nëse e keni tepruar me koktejet kohët e fundit.

 

 

 

 

 

3 receta të lëngjeve detoksike
Kthehuni në rrugën e duhur me këto receta të shëndetshme të lëngjeve detoksike që mund të bëjë kushdo

Pijet e kursit
Kuzhinë vegane
Fjala kyçe lëng
Përbërësit
I riu
1 filxhan marule ose zarzavate
1 kastravec
5 kërcell selino
1 mollë jeshile
Vetëm 1 lëng limoni
Detoksuesi
2 kastraveca
grusht majdanoz
grusht cilantro
4 gjethe lakër jeshile
Chard zvicerane 4 gjethe
5 kërcell selino
1 inç xhenxhefil të qëruar
Vetëm 2 lëng limoni
dash cayenne opsionale
Panxhar jeshil
1 panxhar
1 kastravec
4 kërcell selino
4 gjethe lakër jeshile
Vetëm 1 lëng limoni
udhëzime
Lëng të gjithë përbërësit përveç limonit, Hidheni në gotë(a) dhe përzieni me lëng limoni.

LEXO EDHE:

Back to top button