33 vjet nga vdekja e veprimtarit Fadil Vata

33 vjet nga vdekja e veprimtarit Fadil Vata

Sot mbushen 32 vjet nga vdekja e veprimtarit të çështjes kombëtare Fadil Vata.  Ai është njëri nga veprimtarët dhe udhëheqësit më të devotshëm të Lëvizjes kombëtare shqiptare të viteve ‘80-ta.

Vata ndërroi jetë në vitin 1990, si pasojë e dhunës dhe torturave çnjerëzore që u ushtrua ndaj tij nga serbët.

Në nëntor 2021 u përurua shtëpia-muze e heroit Fadil Vata, në vendlindjen e tij në Sallagrazhdë të Suharekës.

LEXO EDHE:

Back to top button